Jaká lepidla použít pro lepení kamínků a korálků

Přestože základem korálkování je navlékání nebo šití, hodně času strávíte i lepením. Často si tvůrce musí pomoci lepidlem když potřebuje, aby mu návlek lépe držel nebo zakápne ukončení návleku. Jindy je lepení doslova základní potřebou. Například když lepíte kamínek do lůžka.

I když lepení není základní činnost, řešíte při něm různé lapálie. A často se nás pak na Facebooku nebo v mailu ptáte, jaké máte používat lepidlo. Tak si to nyní stručně rozebereme.

Asi nejčastěji se nás ptáte, jaké lepidlo je nejlepší na korálky použít. Základem je, aby bylo rychleschnoucí. Protože ve chvíli, kdy lepíte z důvodu, aby korálky lépe držely a zpevnil se návlek, tak nemůžete na vytvrdnutí čekat desítky minut.

Druhou podmínkou je, aby lepidlo bylo čiré. Průhledné lepidlo nebude zkreslovat barvu korálků, která zůstane taková, jaká má být. Zároveň bude lepené místo neviditelné. Bez blízkého zkoumání nebude poznat, že jste někde kápli lepidlo.

Dále lepidlo využíváte při ukládání kamínků do lůžek. U nich ještě před samotným lepením zkontrolujte, že do sebe obě části dobře padnou. Také doporučujeme kamínek i lůžko očistit a odmastit lihem. Asi chcete, aby kamínek držel v lůžku dlouhé roky, takže musí být při lepení všechno ťip ťop včetně čistoty kamínku i lůžka. 

Pro lepení kamínků Swarovski do lůžek a rivolek doporučujeme kvalitní dvousložková lepidla, která jsou dělaná právě k lepení kovu a skla. V návodu lepidla vždy najdete správný poměr, jak ho namíchat.

Při výrobě dekorací můžete kamínky lepit i na sklo nebo kov. Jindy, například při přípravě plesových šatů potřebujete lepit na látku. V takovém případě volte speciální lepidla na daný povrch nebo kvalitní univerzální vteřinová lepidla. Opět sledujte rychlost tvrdnutí u těch použití, kde je to třeba a preferujte čirá lepidla.

A to je ze základních rad vše. Není to žádná raketová věda. Přejeme hodně štěstí při tvorbě.

Vytvořilo FEO