MENU
Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 776 183 616 (Po-Pá 8:00 - 15:30)
info@koralek-obchod.cz
Článek

(Ne)tradiční korálky z minerálů, dřeva i plastu

5. 10. 2023
icon čtení na 8 minut

Krystaly a minerály milovali lidé od nepaměti pro jejich zjevnou krásu i skryté schopnosti. Už naši předkové dokázali vnímat energii vycházející z minerálů. Používali je ke zdobení i léčení a meditaci. Nosili je jako amulety, aby je ochránily před nemocemi, neštěstím, nočními můrami a naopak přinášely štěstí, lásku, zdraví a bohatství. Některým přisuzovali magické schopnosti.

Jaké minerální korálky vybrat pro meditaci nebo lásku?

Spirituálně založení lidé nosí při sobě talismany z drahých kamenů i dnes – většinou ve formě náramků nebo náhrdelníků z minerálních korálků. Někdo si konkrétní krystaly a minerály vybírá intuitivně, jiný podle vlastností jednotlivých drahých kamenů, někdo podle znamení zvěrokruhu.

Vzácné kameny pomáhají svým nositelům překonat stresové duševní stavy. Ale pozor – kolik je různorodosti v jednom druhu kamene, tolik je různorodosti v lidech. Každý nositel reaguje na určitý kámen svým vlastním jedinečným způsobem a rozhodně není určitý typ kamene vhodný pro každého. Také záleží na každém jednotlivci, jak moc je ochotný vnímat a přijímat energii kamene a dosáhnout harmonie.

Emoční užití kamenů

Korálky z minerálů a krystalů pro výrobu šperku můžete vybírat podle jejich barvy, vzhledu a také toho, co ve svém životě aktuálně řešíte. V čem vás minerály můžou podpořit, v čem pomoct a před čím ochránit? 

Sebevědomí

růženín, karneol, citrín, sluneční kámen, tygří oko, amazonit, měsíční kámen, achát, rubín

Štěstí

růženín, karneol, granát, avanturín, tygří oko, nefrit, křemen, citrín, malachit

Láska

růženín, rodochrozit, turmalín, avanturín, lapis lazuli, granát, měsíční kámen, rubín, malachit

Ochrana

křemen, obsidián, turmalín, ametyst, fluorit, hematit, modrý kyanit, labradorit

Nová začátky

avanturín, amazonit, labradorit, křemen, citrín, tygří oko, modrý kyanit

Je důležitější obsah nebo forma?

Když se řekne korálky z minerálů, asi si představíte dokonale kulaté korálky (round) různých barev. Těch máme v zásobárně Korálku skoro nevyčerpatelné množství pro všechna písmena abecedy od achátu po záhnědu. Působivě ale vypadají také šperky z nepravidelných kousků přírodních kamenů s dírkou k navlékání v podobě minerálních zlomků nebo nugetů (nugets). 

Pro jednoduché výrazné šperky jsou perfektní donuty pojmenované po oblíbených koblížkách s dírou uprostřed – vypadají krásně na krku zavěšené na kožené šňůrce nebo něžnější saténové šňůrce.

Kombinujte minerály s dalšími materiály Matky přírody

Inspiraci na tvorbu krásných šperků z minerálů a krystalů najdete mraky třeba na Instagramu. Rozhodně se nebojte kombinovat minerální kamínky s dalšími přírodními materiály. Dokonale vypadají v kombinaci s dřevěnými korálky, perletí a mušličkami nebo exotickými semínky rudrakshy. Rudraksha (rudrakša) neboli „slzy boha Šivy“ jsou semínky věčně zeleného stromu Elaeocarpus ganitrus ukrývající v sobě mystické a léčivé účinky.

Minerální korálky pro jógové šperky

Korálky z minerálů (i už zmíněná rudraksha) jsou dokonalé komponenty pro tvorbu jógových a meditačních doplňků. Takový náramek z minerálů se snadno stane tvým oblíbeným osobním náramkem, protože skvěle vypadá i pomáhá. Síla a vibrace zvolených krystalů a kamenů svého nositele doprovází na cestě za sebepoznáním, podporuje osobní růst a chrání před negativními vlivy. Kdo si netroufá na vlastní výběr minerálů a komponentů, může jako první zkusit stavebnici náramku z minerálů.  

Kdo si troufá na vyšší tvůrčí ligu, doporučíme výrobu vlastního meditačního náhrdelníku japa mala. Je to opět šperk, který kromě své funkce úžasně vypadá. Budete na něj potřebovat 108 korálkům, centrální guru korálek a strapeček. Doporučujeme silnější návlekový materiál, protože korálků je hodně a jsou poměrně těžké. Začněte střapcem (můžete si ho sami snadno vyrobit nebo koupit už hotový), který přijde doprostřed. Zapezpečte ho dvojitým uzlíkem, pak navlékněte centrální guru korálek a opět ho zafixujte dvojitým uzlíkem, poté navlékejte jednotlivé korálky. (Jejich volba je na vás – zvolte třeba různé druhy tyrkysu v kombinaci s lávovými korálky. Můžete si pohrát s barevnými efekty a přechody, krásně vypadá třeba ombre efekt.) Za každým korálkem udělejte dva uzlíky! (Když se uzlík nepovede, pomocí jehly ho uvolníte a uděláte lepší.)

Jakou moc má japa mala? Otevírá srdce, přináší citovou rovnováhu, posiluje sebelásku, rozptyluje negativní myšlenky a vede k inspiraci. A proč má 108 korálků? Teorií je víc. Magické číslo vychází z buddhistického přesvědčení, že lidé mají 108 pocitů jako úzkost, hněv atd. Při meditaci se používá k odříkávání manter. Počítání korálků propojuje mysl s tělem a pomáhá tě udržet tady a teď, neutíkat myšlenkami jinam. Po odříkávání mantry otoč každý korálek mezi palcem a prostředníčkem. Po odříkání 108 manter dojdeš k centrálnímu guru korálku. Příležitost poděkovat mantře i sobě za to, že jsi díky meditaci zpomalil. Otoč růženec a pokračuj v obráceném směru. Nepřekračuj guru korálek – přání nebo mantra by se nesplnily, to proto se jede v opačném směru.

Lehké korálky nejen pro děti a citlivky

Minerální a skleněné korálky jsou těžší. Pro výrobu třeba náročnějších náhrdelníků se nemusí hodit a přicházejí na řadu lehčí materiály. Pro menší děti jsou skvělé plastové korálky. Tyhle akrylové korálky zároveň na těle nestudí a necinkají. Můžete použít třeba plastové korálky s písmenem a zakomponovat do náramku jméno nebo symbolický vzkaz. 

Pro děti jsou ideální také dřevěné korálky – hlavně díky veselé barevnosti. Zároveň se dřevěné korálky v přírodních odstínech hnědé, béžové a černé hodí na pánské šperky, a to náramky i náhrdelníky. Ty vypadají skvěle v kombinaci s kovovými komponenty a ocelovými přívěsky.

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!