MENU
Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 776 183 616 (Po-Pá 8:00 - 15:30)
info@koralek-obchod.cz
Článek

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky

5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Jako existuje řada technik korálkování a výroby šperků, existuje i dlouhá řada bižuterních potřeb a nářadí. Není potřeba mít v šuplíku všechny! Pořizujte si postupně jen kousky, které opravdu využijete.

Svatá trojice aneb Bez těchto kleští se neobejdete

Možná vás překvapíme, ale za nás jsou to na první metě kleště. Ani začátečník se bez dvou tří druhů bižuterních kleští neobejde. Jsou něco jako prodloužené ruce korálkáře – pomáhají držet korálky (i ty úplně pidi), dělat očka, ohýbat i štípat drátky. Na startu potřebujete 3 druhy kleští: štípací, ploché a ketlovací.

  • Štípací kleště oceníte při štípání drátků. Důležité je si pohlídat, aby měly pogumovanou, ideálně také ergonomicky tvarovanou rukojeť. Díky tomu bude pro vás štípání drátků komfortní a nebudete muset vyvíjet velkou sílu.
  • Ploché kleště pomáhají při přidržování drátků a různých komponentů i zamačkávání rokajlů. Ty správné bižuterní ploché kleště mají čelisti hladké bez vroubků – díky tomu nezanechají na komponentech a korálcích „jizvy“.
  • Ketlovací kleště s kulatými čelistmi potřebujete na dělání oček na drátcích. (A to budete v korálkování dělat s přibývajícími zkušenostmi nejspíš často.)

S tímto triem základních druhů kleští zvládnete téměř všechny korálkovací techniky. S nabývajícími zkušenostmi nejspíš přirozeně začnete hledat tipy a triky, jak tvořit šperky chytřeji a rychleji. Přicházejí ke slovu speciální kleště pro fajnšmekry.

Kroužkovací kleště jsou takový hybrid mezi ketlovacími a plochými kleštěmi. Jejich kulaté zužující se hroty s plochými čelistmi užijete při výrobě náušnicových komponentů a afroháčků. Zahnuté kleště jsou neocenitelné pro výrobu složitějších šperků, když potřebujete přidržet/ukončit drátek v místě, kam se s klasickými kleštěmi nedostanete. Zahnuté konce také umožní výrobu netradičně tvarovaných šperků.

Liší se bižuterní jehly od těch na šití?

Liší. Výroba šperků z korálků vyžaduje speciální jehly a ty na šití vám moc k užitku nebudou. Pro korálkování jsou nevhodně velké a tlusté. Jehly na korálky jsou o něco delší, výrazně tenčí a s užším ouškem. S drobnou jehlou můžete navlékat nebo šít i ty nejmenší korálky a rokajly.

Někteří výrobci korálků vyrábí rovnou i jehly vhodné k navlékání jejich korálků – typicky proslulí japonští výrobci skleněných korálků jako korálky TOHO. I v našem e-shopu proto najdete různé velikosti jehel TOHO. Prověřené jehly z Japonska bereme také od firmy Tulip, ale oblíbené mezi zákazníky jsou i americké jehly BEADSmith.

Další užitečný typ jsou roztahovací jehly – aka big eye jehly. Jsou to parťáci pro všechny, kterým se nedaří provléct nit drobnými očky. Jsou ohebné a složené ze dvou pružných, na konci spojených lamel. Mezi těmi snadno protáhnete jakýkoli návlekový materiál – i ten silnější, co se do klasického malého očka nevejde. Jak na to? Když dvěma prsty zatlačíte současně na oba konce, očko se roztáhne a navlečení nitě je hračka. Když tlačit přestanete, lamely se stáhnou zpět a nit pevně uchytí.

Velikost jehel označují čísla. Nejčastější velikosti jsou 10–12. Menší číslo přitom znamená silnější jehlu. Ale i na našem e-shopu uvádíme hlavně klíčové rozměry v milimetrech (šířku a velikost očka), aby i začátečníci vybrali správné jehly pro svůj projekt.

Další parťáci pro vaši kreativu

V portfoliu máme samozřejmě i další bižuterní pomůcky, které tvůrcům šperků usnadňují práci. Jsou to například korálkovací podložky, to aby se vám korálky při práci nekutálely kolem. Ale můžete si pomoct z domácích zdrojů – stačí rozprostřít po stole jemnou látku (třeba šátek) a korálky nikam neutečou.

Při výrobě šperků jde o milimetry. I když máte šikovné prsty, některé úkony vyžadují takovou přesnost, že prsty přestávají stíhat. Pomůžou vám pinzety! V nabídce máme bižuterní pinzety v několika velikostech se špičatým zakončením.

Až budete mít větší zásobu korálků a komponentů, asi se neobejdete bez nějakého systému skladování. Buď si opět vystačíte s tím, co najdete doma (různé krabičky, pytlíčky apod.), nebo si pořídíte speciální boxy a organizéry. Ale úplně stačí rychlozavírací sáčky, které stojí doslova pár haléřů, umožňují perfektní přehled a nezaberou samy prakticky žádné místo.

Bižuterních potřeb a nářadí máme na skladě mnohem víc, proto jestli sháníte cokoli dalšího, určitě to u nás najdete. A pokud potřebujete s výběrem pomoct, ozvěte se nám, rádi poradíme.

Mohlo by vás zajímat

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!

Chirurgická ocel nad zlato
Článek
Chirurgická ocel nad zlato
12. 9. 2023
icon čtení na 3 minuty

Po nošení kovových bižuterních šperků se osypete? Nebo vám vadí, jak stříbrné šperky černají? Ještě že jsou tu komponenty a šperky z chirurgické oceli!