MENU
Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 776 183 616 (Po-Pá 8:00 - 15:30)
info@koralek-obchod.cz
Článek

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit

13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Hlavně začínající tvůrci se můžou rychle ztratit v obří nabídce návlekových materiálů. K tomu stále přibývají novinky, proto i zkušený korálkář může utrpět rozhodovací paralýzu. Je k výrobě náramku lepší nylon nebo pruženka? Nepraskne vlasec pod vyšší váhou minerálních korálků? Připravili jsme pro vás malého průvodce o nej vlastnostech a použití vlasce, nylonových nití nebo pruženky.

Vlasec nejen pro rybáře

Když si nejste jistí, dejte to na vlasec – mohla by znít základní poučka pro navlékání. Vlasec je prostě jistota. Je solidně pevný, lehce pruží, drží tvar a netřepí se, proto patří mezi nejpoužívanější návlekový materiál. Hlavně u začátečníků. Hodí se k navlékání všech typů korálků. Na silnější vlasce můžete navlékat korálky přímo, na užší použijte jehlu. Šperky s vlascem zakončujte kalotou a uzlíkem, kalotou a rokajlem nebo prostě svažte konce k sobě.

Saténová polyesterová šňůra

Silnější saténové šňůry oceníte při navlékání větších nebo těžších korálků, třeba dřevěných korálků, broušených a minerálních. Šňůrka je měkká a poddajná, není elastická a nepruží, proto se dobře ohýbá a uzluje. Nevýhodou jsou třepivé konce, které navlékání korálků docela ztěžují. Proti třepení si můžete pomoct různými triky – třeba namočením konce šňůrky do lepidla nebo opálením zapalovačem. Saténové šňůry jsou velmi krásné samy o sobě, proto se hodí pro výrobu výrazných náramků.

Nepřekonatelné nylonové nitě

Potřebujete poddajný návlekový materiál na malé korálky a rokajly? Sáhněte po nylonové niti. Přestože jsou velmi tenké a jemné, mají nadstandardní pevnost! Neocenitelné jsou na výrobu šitých šperků, protože se snadno navlékají na jehly, dobře se utahují a vůbec nepruží. Neobejdete se bez nich na výrobu oblíbených náramků Shamballa. (Naopak se nehodí pro navlékání větších a těžkých korálků, ani na korálky s ostrými hranami, které by mohly jemnou nit přeříznout.) 

Nabídku nylonových nití v našem portfoliu pořád obohacujeme, protože tento návlekový materiál má ohromný potenciál a v nabídce žádného šperkaře by neměl chybět. Nenadržujeme jedné konkrétní značce, jde nám o kvalitu a výběr.

NYMO

Nitě Nymo jsou spíš měkčí. Oblíbené jsou mezi šperkaři a švadlenami pro své vlastnosti a dostupnosti v různých tloušťkách i barevných variantách. Velikost B je fajn pro menší korálky a pro techniky jako obšívání korálků, D nebo F se hodí pro šití náramků, nejsilnější F pro kovové nebo skleněné korálky v náhrdelnících.

MIYUKI

Podobné vlastnosti a kvalitu vám garantujeme také u nití Miyuki, japonského výrobce proslulého výrobou top skleněných korálků. Ve stejné top kvalitě jsou jejich vysokojakostní nitě. Dokonale hladký povrch snižuje tření a pomáhá předejít rozvolňování švů. Díky tomu zvládnete vytvořit i hodně složité „trvanlivé“ šperky.

K.O.

Dalším japonským borcem mezi nitěmi je značka K.O. V nabídce máme opět mnoho nádherných odstínů. K.O. nitě jsou povoskované a odolné vůči oděru a zamotání. Šperkaři milují jejich hladkou texturu a odolnost proti tření, protože tyto vlastnosti usnadňují práci s korálky a vytváření dlouhodobých šperků. Využijete je pro náhrdelníky, náramky a zajímavé náušnice.

ONE-G

One-G nit pochází opět z dalekého Japonska. Tvoří ji několik splétaných vláken. Jejich počet neovlivňuje sílu nitě, která odpovídá Nymu B. Je extrémně pevná a netřepivá. Výrobcem nití je proslulá firma TOHO, kterou možná znáte díky dokonalým skleněným korálkům. One-G využijete při šití (kruhovém, peyotovém nebo žebříčkovém stehu) a samozřejmě pro navlékání korálků Toho.

SUPERLON

Superlon nebo také S-LON je minimálně pružná, ale pevnější než nitě NYMO. Jsou super při práci na korálkovém tkacím rámu, technice splétání Kumihimo nebo háčkování. Hodí se na čtvercový, kruhový a žebříčkový steh i jednoduchý kroucený a peyotový steh. Díky vysoké odolnosti ji lze použít na navlékání větších korálků a perel.

Překrásné hedvábné nitě

V Korálku milujeme také hedvábné nitě Griffin. Opět si můžete vybrat sílu nitě podle toho, jaký bižuterní projekt plánujete. Barev máme v nabídce nekonečno. Německý výrobce navíc každou hedvábnou nit dodává rovnou navlečenou do jehly se správně velkým ouškem, tak se můžete pustit rovnou do práce. Griffin se vám bude hodit při technice uzlování a samozřejmě pro práci s korálky Miyuki a Toho.

Další pevné materiály

Pro fandy přírodních materiálů máme v repertoáru návleků konopnou nit Hemp Cord. Konopné nitě jsou velmi kvalitní, 100% přírodního původu a lidé je používali už ve středověku (tehdy k výrobě lan a provazů), dnes se vám budou hodit při výrobě nejen náramků. Firma Hemptique k jejich výrobě nepoužívá žádná umělá barviva.

Při výrobě zajímavých šperků nedá někdo dopustit na barevné měděné dráty, jiní na kožené šňůry. Kožené šňůrky máme pro vás od kvalitního španělského výrobce, jsou perfektní na výrobu třeba náramků. U těchto návlekových materiálů opět vybírejte kromě barvy správnou tloušťku podle toho, co na ně chcete navlékat.

Elastická lycra a pruženka

Potřebujete něco pružného? Elastická lycra a pruženka (známá i jako Elastomer) je extrémně pružné umělé vlákno, které se dokáže natáhnout až o úctyhodných 100 %. Náramky a nánožníky na pružném návleku nemusíte díky tomu složitě zapínat. Je to dokonalý materiál na šperk pro malé děti – snadno se nasazuje i sundává. Dobrá volba i pro lidi s alergiemi na kovy, kteří mají negativní reakce na kovová zapínání.

Bojíte se, že se lycra přetrhne? Vyberte silnější průměr nebo ji můžete zdvojnásobit. Vyhněte se ale pro jistotu objemným korálkům – elastickou lycru natahují a tvoří nevzhledné mezery. Šperky zakončujte obyčejným uzlíkem, který doporučujeme zakápnout bezbarvým lakem na nehty. Nevzhledný uzlík můžete schovat do nejbližšího korálku. (Pozor, pruženka se natahuje i v uzlu, tak neustřihávejte hned za uzlíkem.)

Pružné materiály mají i své nevýhody. Korálky se na ně navlékají přímo bez jehly a práce pak nejde od ruky tak rychle jako s jehlou. Lycra a pruženka se časem vytahají, proto oblíbený šperk možná budete muset časem převléct na novou šňůrku.

Nejste si ani teď jistí, jaký bižuterní návlekový materiál pro svůj projekt vybrat? Moc rádi vám poradíme, dejte nám o sobě vědět!

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Chirurgická ocel nad zlato
Článek
Chirurgická ocel nad zlato
12. 9. 2023
icon čtení na 3 minuty

Po nošení kovových bižuterních šperků se osypete? Nebo vám vadí, jak stříbrné šperky černají? Ještě že jsou tu komponenty a šperky z chirurgické oceli!