Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Doprava od 30 Kč
MENU
Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Článek

Bižuterní komponenty, které z vás udělají návrháře

12. 9. 2023
icon čtení na 5 minut

Pokud jsou vaše návrhářské ambice vyšší než pouhá šňůra korálků na pružném návleku, bez bižuterních komponentů se neobejdete. Zvládnete s nimi tradiční i méně obvyklé kousky při navlékání, ukončování i připevňování korálků, přívěsků a dalších ozdob.

Slovníček nejčastějších bižuterních pojmů

Zakončovací díly využijete při tvoření náhrdelníků i náramků. Koncovky jsou tu hlavně pro ukončení silnějších návlekových materiálů. Kaloty navlékáte na začátek i konec náhrdelníku a uzavíráte kolem uzlu, do očka kaloty navléknete uzávěr.

Uzávěry jsou další rodinou bižuterních komponentů, bez kterých se šperkař neobejde. Karabinky jsou nejen praktické a šik – pohodlně se kombinují s jinými komponenty. Ještě o chlup praktičtější je magnetické zapínání, které potěší hlavně menší děti, pokud tvoříte šperk jako dárek právě pro ně. Šroubovací uzávěry využijete k pevnému spojení, navíc jsou poměrně dekorativní. 

Další důležité bižuterní komponenty jsou spojovací kroužky – tvoří nezbytný protějšek karabinkám. Pro zavěšení přívěsků budete potřebovat komponent jménem šlupna, pro výrobu brože tzv. brožový můstek a na výrobu kovových prstýnků vhodný základ prstenu s lůžkem. Při navlékání korálků se budou hodit kaplíky (komponenty ve tvaru kloboučků), ketlovací jehly a nýty nebo zamačkávací rokajl

Pro tvorbu náušnic si vyberte dle zvoleného typu závěsné mechanismy jako afroháčky, puzety a k nim zarážky (kovové nebo na omak velmi příjemné silikonové).

Jaký materiál je pro vás ten pravý?

Po nezbytném úvodu do základních typů jednotlivých bižuterních komponent vás teď rychle zasvětíme ještě do nejdůležitějších materiálů a jejich povrchových úprav.

Se silou oceli

Chirurgická ocel splňuje nejpřísnější technické a ekologické požadavky na obsah olova, niklu a kadmia. Pro skvělé vlastnosti patří bižuterní komponenty a kovodíly z oceli právem mezi nejoblíbenější i u našich zákazníků. Jsou hypoalergenní – umožní i citlivějším osobám s alergií na běžné kovy nosit šperky bez nepříjemných vedlejších projevů (kožní podráždění, ekzém apod.). Také jsou vysoce odolné proti poškrábání a oxidaci, tvrdé, stálobarevné. Příjemná je i jejich cena, proto jich můžete mít v zásobě vždy víc a nepřijdete na buben.

V našem repertoáru najdete různá zapínání, koncovky, kroužky, šlupny a závěsy. Ale také řetízky různých typů – očkové, háďátkové, tvarované. Vyrobíte z nich parádní náhrdelníky, náramky na ruku i na nohu, těm u nás v Korálku říkáme nánožníky.

Stříbro pro milovníky drahých kovů

V naší nabídce nemůžou chybět stříbrné bižuterní komponenty v ryzosti Ag 925. Možná znáte pojem sterlingové stříbro – znamená to, že obsahuje 92,5 % ryzího stříbra. (Všechny naše produkty mají deklarovanou ryzost.) Vynikají vysokou kvalitou a nadčasovou krásou, však se běžně využívají v klenotnictví. Máme pro vás prakticky veškeré komponenty, které vás napadnou – náušnice, šlupny, puzety, kroužky, zapínání, karabinky, řetízky i precizní komponenty Swarovski.

Když vyberete pro náušnicový háček hezký přívěsek, máte během chvilky náušnice jako z profesionálního klenotnictví. Nebo zvolte afroháček, závěsný háček, mechanický háček s držáčkem pro zasazení přívěsku atd.

Stříbro sice narozdíl od chirurgické oceli podléhá oxidaci, ale není to nic, co by nevyřešila nenáročná péče – pořiďte si třeba čisticí ubrousek na stříbro nebo čisticí lázeň v praktickém kelímku.

A co nabízí bižuterní komponenty pokovené?

Pokovené komponenty vynikají precizním zpracováním i vysokou kvalitou a krásným designem. Bižuterní pokovené komponenty bereme výhradně od osvědčených tuzemských dodavatelů (např. z Jablonce nad Nisou). Základem je mosaz upravená galvanizací, tím získává svou finální barvu. Pokovů nabízíme celou řadu, nejpoužívanějšími odstíny jsou – postříbřené a měděné, oblíbený je i antracit známý jako „černý zinek“. Tyto komponenty jsou bezolovnaté a neobsahují ani zinek, takže i ony splňují zdravotní nezávadnost dle směrnic EU. Rozhodně je ale nedoporučujeme lidem s alergií na kovy.
 
V naší nabídce jsou to opět náušnicové kovodíly, karabinky, kaplíky, kaloty nebo ketlovací nýty a jehly pro ketlovací techniku. (Pro výrazně snadnější práci a dokonalý výsledek doporučujeme obohatit výbavu o ketlovací kleště.)

Krasavci jménem TIERRA Cast pro profi korálkování

Americká firma Tierra Cast se výrobou bižuterních komponentů zabývá už desítky let, během kterých vymazlila kvalitu, detailní propracování a originální vzhled. Specifický design poznáte podle starožitného vzhledu a barvy – starostříbrné, staroměděné a staromosazné. Ale nejde jen o osobitý styl. Zásadní je i kvalita a odolnost. Komponenty s cínovým základem odlévá Tierra Cast do ručně vyráběných forem, neobsahují olovo, nikl, ani kadmium, a tím splňují přísné americké i evropské normy. Nabídku u nás zastupují hlavně přívěsky i konkrétními kovodíly.

Náhrdelníky a obojkové dráty

Obojkové dráty jsou vyrobené z bižuterního drátku, který je opatřený očkem a na druhém konci háčkem pro snadné zapínání. Na tento drát navlékejte ideálně korálky s většími otvory. Obojkový drát si dál ozdobíte podle svých představ, kreativitě se meze nekladou. Dalšími náhrdelníky jsou závěsy vyrobené z pryžové šňůry v různých barvách a průměrech, které jsou zakončené koncovkami z chirurgické oceli. Na stužkové náhrdelníky se nejlépe hodí přívěsky.

Nebojte se, je to snadné

Pro začátečníky může být na startu trochu výzva vybrat vhodné bižuterní komponenty. Ale s tím vám v Korálku rádi poradíme! Máme pro vás vše potřebné pro výrobu vlastní bižuterie – bižuterní komponenty, skleněné i jiné korálky a veškeré nářadí.

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!