Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Doprava od 30 Kč
MENU
Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Článek

Swarovski, diamant pro všechny

7. 8. 2023
icon čtení na 3 minuty

Daniel Swarovski se narodil roku 1862 ve vesničce v Jizerských horách. Tehdy tam kvetla výroba šperků ze skleněných kamínků, proto on i rodiče měli v jeho kariéře jasno. Vyučil se pasířem – naučil se zpracovávat kov pro potřeby výroby bižuterie a ručně brousit sklo pro knoflíky, korálky a ověsy na křišťálové lustry.

Řemeslo a věda ruku v ruce

Ale Daniel neměl jen šikovné ruce. Lámal si chytrou hlavu, jak namáhavý ruční proces zrychlit a zlevnit... Přišel na to v 18 letech, kdy ho firma vyslala na veletrhy do Paříže a Vídně. Uviděl tu elektromotory a hlavně se setkal s dalším českým vizionářem Františkem Křižíkem! Daniel poté sestavil historicky první stroj na broušení skleněných polotovarů šatonů. Roku 1892 si nechal patentovat vynález, který v dokonalé kvalitě vybrousil naráz až 35 šatonů.

Swarovski & Co

Nedostatek financí vyřešilo spojenectví s pařížským zákazníkem, kterého stroj nadchnul. Vznikla firma Swarovski & Co. Pánové založili i vlastní sklárnu, zájem o šperky byl obrovský. Vždyť Daniel stvořil „diamant pro všechny“!

Jeho stroj dokázal dokonale přesný výbrus. Podnikání přesto vázlo. Ale trable byly spíš technického rázu. Místní říčka Kamenice nezvládala vyrábět potřebný objem elektřiny. Swarovski hledal lepší místo a našel – opuštěnou továrnu až v tyrolském Wattensu kousek od Innsbrucku. Na dravé řece Inn vybudoval vlastní vodní elektrárnu a konečně rozjel výrobu naplno (1895), časem opět přibyla i vlastní sklárna. Ve světě křišťálu začala nová éra. Korálky a křišťály Swarovski se blýskaly v amerických jazzových sálech i v pařížských luxusních krejčovských salonech. 

Diamanty a Swarovski jsou věčné

Legendární společnost Swarovski existuje do dnešních dnů, dokonce stále sídlí v tyrolském Wattensu a vy se tam můžete vypravit do fascinujícího muzea s proslulou hlavou obra, kterému z tlamy tryská křišťálová voda. 

Krystaly Swarovski se objevují během módních přehlídek na modelech slavných značek jako Channel nebo Louis Vuitton. Vy si dopřejte kousky Swarovski Elements u nás na e-shopu – od šperků Swarovski přes klasické kulaté krystaly po jejich voskované perle.

Firma vyrábí také pohádkové křišťálové lustry žádané po celém světě nebo skla do brýlí i dalekohledů. Sběratelé ze všech koutů zeměkoule netrpělivě očekávají každoroční limitovanou edici vánočních ozdob. Tu u nás na Korálku sice nenajdete, ale třeba si vyberete pro své kreativní tvoření některý kousek z edice pro designéry

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!