Kleště

produktů na stránku 20 40 60

 

Nejen výroba šperků, ale jen běžné korálkování vyžaduje dva páry kleští. Mezi ně řadíme kleště ketlovací a kleště na drát, neboli na drátkování. Klenotnické kleště mají plochou a vroubkovanou stranu čelistí. Výhodou je, že tyto štípací kleště stříhají drát do tvaru V. Z tohoto důvodu není konec uštípnutého drátku ostrý. Při ukončování drátku u Vašeho hotového díla je nezbytné drát stříhat ostrými kleštěmi a to plochou stranou co nejblíže k výrobku.

Při stříhání drátku by jste měli dávat pozor, aby žádný kousek drátku neodletěl na korálkovací podložku. Drátek Vás může velmi snadno zranit a způsobit další nepříjemnosti. Při stříhání silnějších drátků si můžete snadno způsobit oděrky a další zranění.    Obrázek a popis štípacích kleští pro drátkování

Naše rada zní: Nešetřete na Vašich kleštích. Vhodné jsou kleště s polstrováním rukojetí a také s pružinou rozevírající čepele. Usnadní Vám i tak náročnou práci při ketlování růženců či tvarování spojovacích kroužků.

​V nabídce různých obchodů naleznete mnoho druhů kleští. Určitě Vás zajímá, které budete potřebovat!
​Základem jsou tedy kleště štípací, které jsme si již představili.
 

Důležité jsou také kleště ploché - tedy s plochými čelistmi, dále kleště kroužkovací - pokud si budete sami vyrábět spojovací kroužky či oválky. Vhodné budou i ketlovací kleště a s plochými čelistmi. U těchto posledních kleští vybírejte spíše bez vroubkování, či s malými vroubky tak, aby poškození drátů bylo minimální. U kleští plochých je možné využít i kleště se silikonovými pouzdry nebo ty s vroubky omotat páskou.

Kleště s plochými čelistmi: čelisti mají po celé délce stejně široké. Využijete je například při práci se zamačkávacím rokajlem. Také jsou dobrými pomocníky při držení drátku. Kleště ploché pro práci se zamačkávacím rokajlem či drátkem

 

                                                         Kleště kroužkovací: jsou kleště s plochými čelistmi, které se zužují. Vnější strana je                                                            někdy vyklenutá. Díky tomu kleště využijete při výrobě náušnichových komponentů a    afroháčků. 

Kroužkovací kleště pro výrobu spojovacích kroužků

                                                                                        

 

                                                      

 

                                                                 

 

 

 

Kleště zahnuté: tyto kleště jsou další možností kroužkovacíh kleští. Oba hroty  jsou uhnuté na jednu stranu. Jejich předností je, že s nimi můžete přidržet                 drátek na nepřístupných místech nebo ukončit Vámi vedený drátek korálky tam, kam rovné kleště nedostanete.

Kleště zahnáté pro zakončení drátku v nepřístupných místech

Kleště se silikonovými čelistmi: tyto kleště mají čelisti pokryté silikonovými koncovkami, které můžete po opotřebování vyměnit. Doporučujeme při práci s komponenty Ag925 nebo při práci s měkkými hliníkovými drátky.

                                                                                                              Kleště se silikonovými koncovkami pro práci se stříbrnými komponenty nebo s hliníkovým drátkem

 

Které ketlovací kleště zvolit?
​Ketlovací kleště využijete při korálkování nejčastěji. Jejich čelisti mají tvar kužele a jsou opravdu nepostradatelnými při korálkování. Jejich využití je velmi široké. S pomocí ketlovacíh kleští vytvoříte ketlovací jehly, korálkové řady a spojovací kroužky. I při výrobě spirály na drátku je určitě využijete.
​Běžné ketlovací kleště mají čepele ve tvaru kužele, který se rovnoměrně zužují směrem ven. Díky tomu vyrobíte například různé průměry spojovacích kroužků, nebo různě velká očka u ketlovacích jehel. 

 

Ketlovací kleště pro ketlovací techniku při výrobě růženců, nebo také pro použití pro výrobu spojovacích kroužků

​Určitě jste již mohli v některé z nabídek vidět i tříkrokové kleště. Jedna z čepelí má tři různé stupně průměru, tudíž díky této čepeli můžete vyrobit tři různé průměry oček, přičemž každý kroužek, který uděláte bude stejný, protože využijete vždy stejného místa.

 

 

 

 

 

Kleště na zamačkávací rokajl a jejich využití?
​Tyto kleště používají klenotníci či profesionální korálkařky. Tyto kleště jsou určeny pro trubičkový i kulatý zamačkávací  rokajl. Z trubičkového vytvoříte úhledný čtverec či obdelník. Z kulaté pak úhlednou kuličku na nylonovém lanku či jiném návlekovém materiálu.  Kleště které budete potřebovat pro práci se zamačkávacím rokajlem při výrobě bižuterních šperků

 

 

 

 

postup pro zamačkáavcí rokajl

 

 

 

 

 


                             

 

 

Vytvořilo FEO