Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Doprava od 30 Kč
MENU
Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Článek

Vážně i nevážně o prospěšnosti drahých kamenů v historii i dnes

15. 11. 2021

Prospěšnost drahých kamenů v historii i dnes

Drahé kameny jsou tu s námi, co je lidstvo lidstvem. Naši předkové žili v souladu s přírodou a dokázali vnímat energii vycházející z minerálů. Používali je k mnoha účelům od zdobení po léčení a meditace. Některým přisuzovali dokonce magické schopnosti. Měli je ve svém repertoáru šamani i alchymisté. Běžní lidé je nosili ve formě amuletů, aby je chránily před nemocemi, neštěstím, nočními můrami… a naopak přinášely štěstí, lásku, zdraví a bohatství. Spirituálně založení lidé nosí při sobě talismany z drahých kamenů i dnes. Přemýšlíte, že si nějaký pořídíte pro sebe nebo jako dárek pro někoho blízkého? 

Drahé kameny mají mnoho podob i vlastností. Jak vybrat ten správný pro sebe nebo své blízké? Třeba podle znamení zvěrokruhu…

Léčení pomocí nerostů potvrzují archeologické nálezy ve všech vyspělých kulturách od starého Egypta, Mezopotámie, Indie, Říma, Persie, Tibetu až po Peru a Mexiko. Také u nás zaujímaly drahé kameny čestné místo nejen v léčitelství. Věnoval jim pozornost už Karel IV. Díky němu zdobí vzácné kameny svatováclavskou korunu – 96 drahých kamenů včetně safírů, které patří k největším na světě. Obrovský zájem o minerály měl Rudolf II., který za svůj život shromáždil úctyhodnou sbírku. 

Mnohé postupy léčení drahými kameny jsou staré jako lidstvo samo. Nejdál se asi dostali staří Indové. Teoreticky i prakticky rozvedli a na základě vlastních zkušeností vypracovali návody a metody, jaký kámen použít na konkrétní neduh nebo poruchu funkce těla i duše. Dodnes jsou po celé Indii kameny pro své cenné účinky velmi oblíbené.  

Achát, favorit mezi kameny

Asi nejoblíbenější a nejvzácnější ve starověku byl achát. Milovali ho staří Řekové i Římané, Egypťané, Peršané i Číňané. Kromě šperků ho používali jako amulety k boji se zlými duchy. Úlomky používali k léčení nebezpečných zranění – třeba při uštknutí jedovatým hadem. Lidé používali achát k léčení žaludečních onemocnění nebo při problémech s krevním oběhem a tlakem i k posílení imunity. Achát přinášel klid v bouři a úspěch při dobývání v bitvách. Lidé věřili, že zaručuje dlouhověkost. V českých zemích byl achát na výsluní za vlády již zmíněného Rudolfa II. 

Achát je známý také pro své terapeutické účinky. V současné době je oblíbeným pomocníkem při zvyšování životní energie nositele. Kámen je prospěšný při zmírňování úzkosti, stresu a strachu. Achátový talisman zkrátka prospívá emocím. 

 Achát je jedním z mála drahých kamenů, které mají mnoho barev, odstínů, vzorů a významů.

Vzácné kameny pro meditaci a klid v duši

Moderní civilizace vyděluje člověka z přírody. Mnohým z nás organické propojení a intimní kontakt s přírodou bytostně chybí. Vybavte si, jak příjemné je dotýkat se dřeva, hlíny… Proto se lidé obklopují přírodními materiály ve svých domovech a mnozí nosí při sobě drahé kameny. Někdo jako šperk, někdo v podobě amuletu. Věří v jejich pozitivní vibrace, že nosí štěstí, lásku, úspěchy. 

Vzácné kameny pomáhají svým nositelům překonat stresové duševní stavy. Ale pozor – kolik je různorodosti v jednom druhu kamene, tolik je různorodosti v lidech. Každý nositel reaguje na určitý kámen svým vlastním jedinečným způsobem a rozhodně není určitý typ kamene vhodný pro každého. Také záleží na každém jednotlivci, jak moc je ochotný vnímat a přijímat energii kamene a dosáhnout harmonie. 

Emoční užití kamenů

Minerálů je obrovské množství a popsat v jednom článku historii a využití všech nejde. Na našem e-shopu v sekci minerálů doplňujeme postupně ke každému kameni medailonek, kde se dozvíte to hlavní. A brzy odstartujeme seriál, kde bude mít každý kámen svůj vlastní článek, aby mohl zazářit v celé své kráse a významu. 

Zatím si můžete vybrat kámen podle toho, co ve svém životě aktuálně řešíte. S čím minerály například pomáhají? 

Sebevědomí

růženín, karneol, citrín, sluneční kámen, tygří oko, amazonit, měsíční kámen, achát, rubín

Štěstí

růženín, karneol, granát, avanturín, tygří oko, nefrit, křemen, citrín, malachit

Láska

růženín, rodochrozit, turmalín, avanturín, lapis lazuli, granát, měsíční kámen, rubín, malachit

Ochrana

křemen, obsidián, turmalín, ametyst, fluorit, hematit, modrý kyanit, labradorit

Nová začátky

avanturín, amazonit, labradorit, křemen, citrín, tygří oko, modrý kyanit

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!