MENU
Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 776 183 616 (Po-Pá 8:00 - 15:30)
info@koralek-obchod.cz
Článek

Psychologie barev: Černá - Dnes módní barva byla dříve barvou smrti

3. 8. 2021

Dnešní díl bude trochu zvláštní, popíšeme si totiž černou barvu, která z fyzikálního hlediska vlastně není barvou. Černá vzniká pohlcením světla a kde není světlo, není barva. Možná právě proto patří k nejoblíbenějším, ale zároveň nejrozporuplnějším barvám.

Těžko hledat barvu, která v sobě nese tolik zlého a špatného a přitom je tak oblíbená. Černá je symbolem smrti, zkázy, tmy a smutku. Spojení se smrtí a koncem paradoxně platí i pro bílou, ale zatímco bílá je chápána jako očištění a začátek nové cesty po konci, černá v sobě nic jiného než smrt a nicotu nenabízí.

Kromě smrti je i barvou zla. Od spojení s černou barvou vznikla i označení jako černá magie, černé myšlenky.

Cokoli černého bylo v minulosti spojováno s temnými silami, zlou magií, smůlou nebo smrtí. Černá kočka přes cestu znamenala smůlu, satan býval znázorňován v podobě černého kozla, stejně tak černý havran byl považován za posla černé magie.

Co se týče lidské psychiky, jde o barvu melancholickou a smutnou. U některých lidí je oblíbenost černé barvy spojena se vzdorem a protestem, odporem k určené roli a postavení, snaze se vymanit ze svého údělu.

Moderní společnost černé barvě přiřadila další nové významy. Jde o barvu velmi prestižní a elegantní. Černé obleky nosíme ve zvláštní příležitosti případně je nosí muži ve vysokém postavení a ve vážených funkcích. Černá barva na obleku má dodávat respekt a do jisté míry i strach a obdiv.

Černá se však neobjevuje pouze na pánských oblecích a večerních šatech. Naopak vzala svět módy útokem a patří k nejoblíbenějším barvám.

Tato popularita se následně odrazila i na výběru šperků a tak dnes můžeme vidět celou řadu korálkových šperků v černé barvě. Je totiž z čeho vybírat. Výhodou je i to, že černou a bílou jde kombinovat s čímkoli a téměř vždy vykouzlíte hezkou kombinaci oblečení a šperku.

Celkem překvapivě je široký výběr i mezi minerály. Nejznámější z černých minerálů je asi Onyx. Oblíbený je díky výrazné, jakoby olejově černé. Další možností je kovový Hematit, který je tedy spíše tmavě šedý, ale krásný je stejně. Naším favoritem je však vločkový Obsidián. Milujeme ho díky krásné bílé kresbě na jinak černém základu kamene.

Šedivější Hematit a Obsidián s kresbou vypadá lépe v kombinaci s oblečením méně výrazných barev. S bílou, šedou, černou nebo s decentnějšími kousky v pastelových či mléčných barvách. To leskle černý Onyx se nebojte kombinovat s výrazně barevným oblečením.

Mezi běžnými korálky je také široký výběr a to od všech výrobců, takže najdete černý korálek správného tvaru a správné velikosti pro každý svůj výtvor. Malé rokajly i různě tvarované korálky i větší černé korále.

Přečtěte si i o významech a psychologii dalších barev:

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!