Představujeme techniku Kumihimo

Japonsko je centrem korálkové tvorby. Pocházejí odtud známé značky jako Toho nebo Miyuki a také některé techniky tvorby. Jednou z nich je technika Kumihimo, kterou si blíže představíme v článku.

Co je to Kumihimo

Kumihimo je japonská technika splétání šňůrek. Splétají se nejčastěji 4 šňůrky a tvůrce si ve splétání pomáhá kruhovým kotoučem s dírou uprostřed.

Jaká je historie techniky

Historie Kumihimo sahá až do doby přelomu letopočtu. Už před 2000 lety si totiž japonští samurajové tímto způsobem vyráběli doplňky k oděvům, či dokonce některé součásti brnění. Hlavně šňůry pro přichycení kovových plátů. Technika je specifická zejména pletením na kulatém stavu, ten se označoval slovem Marudai.

Marudai měly tvar přesýpacích hodin nebo velké špulky na nit. Z pevné základny stoupaly 4 sloupky, které držely samotný pletací kruh. Některé Marudai měly drážky, které lépe držely šňůrky na požadovaném místě.

Kumihimo dnes

Současná podoba vyšívání touto technikou se za staletí příliš nezměnila. Jen se vyměnily materiály. Zatímco dříve se pro pletací kolo využívalo hlavně dřeva, dnes je splétání snadnější díky menším pěnovým kolečkům se zářezy a vodícími body či linkami, které se jmenují Mobidai.

Ty nemají vždy nutně kulatý tvar. Setkat se můžete i s Mobidai ve tvaru šestiúhelníku nebo oválu.

Zjednodušené pletací kolo pomohlo této technice stát se oblíbeným a masově využívaným způsobem tvorby barevných náramků, řetízků a dalších pletených šperků. Snadno se ji naučí každý i úplný začátečník nebo malé děti na prvním stupni.

Velkou výhodou pěnového kola jsou drážky, do kterých si můžete zachytit šňůrky, které zrovna nepoužíváte. Šňůrky se vám nikam nehýbají, nepletou se jedna s druhou, jsou vždy přesně tam, kde je chcete mít. A navíc jsou vždycky napnuté. Jaká to výhoda oproti historickému Marudai, kde napnutí šňůrek musela zajišťovat pověšená závažíčka.

Díky napnutým šňůrkám se náramky vyznačují velkou přesností, pravidelností a pevností. Náramky a šperky vytvořené technikou kumihimo jsou odolné a nemusíte se bát, že by se vám rozpletly.

Vytvořilo FEO