Jak tvořit šperky a dekorace z křišťálové pryskyřice

Křišťálová pryskyřice je mezi domácími tvůrci čím dál populárnější. Aby také ne, můžete s ní zalít téměř cokoli, vždy to vypadá perfektně a práce s ní je i velmi jednoduchá.

Unikátní je hlavně svým elegantním stylem. Šperky z pryskyřice vypadají jako z křišťálu. Odtud i pojmenování křišťálová pryskyřice.

Co jde z pryskyřice tvořit?

Z pryskyřice můžete vyrobit opravdu cokoli. Někdo ji používá k výrobě šperků, někdo na různé ozdoby a dekorace. Princip výroby šperku je vždy podobný, vezmete něco pěkného, zalijete pryskyřicí a necháte ztuhnout.

A právě fakt, že to může být cokoli, je na tomto tvoření tak lákavý. Mohou to být rodinné fotografie nebo třeba kamínky z vaší oblíbené pláže v Chorvatsku. Stačí si vybrat zajímavou formu, která se k předmětu bude hodit, nechat zatuhnout v pryskyřici a je hotovo.

Experimentovat můžete i s pryskyřicí samotnou. Například ji obarvit speciálními barvivy, takže hotový výrobek nebude uzavřen v čiré hmotě, ale třeba v zlatavě hnědé nebo tajemně zelené.

Jaké další pomůcky k tvoření šperků potřebujete?

Pokud chcete tvořit menší šperky, doporučujeme využít jako podklad s komponenty s lůžkem. Těch je široký výběr. Od větších přívěskových lůžek po drobnější náušnicové háčky a puzety nebo náramková lůžka. Díky čiré pryskyřici nemusíte tolik řešit, zda stříbrné nebo zlaté lůžko, dobře vypadají obě.

Pokud přemýšlíte spíše směrem k dekoracím, jsou vaše možnosti už téměř neomezené. Formičkou mohou být třeba sklenice.

No a pak pomůcky, které vám usnadní samotnou práci. Neobejdete se například bez odměrky s mililitrovou ryskou a dále se hodí i nějaké špachtličky na míchání a štětečky na jemnější práci.

Jak dlouho pryskyřice tvrdne?

Jak dlouho trvá než pryskyřice ztvrdne a vy se můžete těžit ze svého výtvoru? To se liší podle výrobce, ale zpravidla je dostatečně tuhá po zhruba 24 hodinách a po dvou až třech dnech už je zcela vytvrdlá.

Při tvrdnutí si dejte pozor i na to, abyste výrobky pokládali na perfektně rovnou podložku. Jinak vám pryskyřice steče na jednu stranu šperku.

Jaká jsou bezpečnostní doporučení?

Je tvoření bezpečné? No, menší děti bychom tentokrát z tvoření vynechali. Samotný postup je sice jednoduchý, ale jde o celkem agresivní a vysoce hořlavou chemickou látku a něčemu takovému bychom děti nevystavovali. I samotné tvoření chce klid, trpělivost a rozum a známe děti...

Doporučujeme rukavice (stačí klasické jednorázovky za pár korun), oblečení, které může při nejhorším letět do popelnice, roušku (těch má dnes každý doma spousty:) a celé tvoření provádějte na nějaké podložce. Postačí například igelit a silikonová podložka. A hlavně při tvoření z pryskyřice větrejte, ať místnost příliš nenaplní dráždivé a hořlavé výpary.

Vytvořilo FEO