Psychologie barev - žlutá: Naplní vás optimismem a pohodou

Jestli máme nějaké barvy spojené s jarem, jsou to rozhodně zelená a žlutá. Zelená, protože symbolizuje ožívající přírodu a žluté je zase stále více hřející slunce, žluté jsou květy zlatého deště, petrklíče a později pampelišky. V dalším díle našeho seriálu o barvách se proto budeme věnovat žluté barvě.

Žlutá barva podporuje optimismus a pozitivní vidění světa. Je to barva plná energie, která má povzbuzující účinky. Povzbuzuje nejen mysl, ale je ověřené, že podporuje i chuť k jídlu. Proto je žlutá využívána v interiérech restaurací a není náhoda, že ji najdete v logu většiny fastfoodů.

Říká se o ní také, že podporuje myšlení a analytický pohled na problémy. Žlutá barva totiž stimuluje levou hemisféru, kde najdeme centrum matematicko-logických schopností, řeči, psaní nebo počítání. Pokud třeba hledáte vhodnou barvu pro doplňky v pracovně nebo v dětském pokoji, je žlutá velmi dobrou volbou.

Žlutá v korálcích a špercích

Žlutá jako velmi výrazná barva bude ve špercích vždy dominovat. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že žluté korálky díky tomu lze snadno míchat s korálky ostatních barev. Nevýhodou pak, že žlutý šperk může být až příliš výrazný, strhávat pozornost a tak ho naopak je těžší kombinovat s oblečením.

Výrazná světlá až neonově žlutá vypadá dobře v kombinaci s modrou barvou. Ať už světlou blankytnou nebo tmavšími odstíny royal nebo navy. Výrazné žluté korálky najdete třeba v kolekci Estrela Neon nebo v mnoha variantách u výrobce TOHO.

Tmavší medovou nebo zlatou vkusně doplníte přírodními hnědými korálky nebo různými odstíny červené. Tmavě žlutých korálků je také celá řada. Buď opět v kolekci TOHO a velký výběr jich je i mezi broušenými korálky.

Pokud rádi pracujete s minerálními kameny. Žlutou barvu hledejte u citrínu, žluté odstíny má i achát nebo jadeit.

Žlutá barva a zvěrokruh

Výrazná, veselá, plná energie. Taková je žlutá barva. Proto se váže ke znamení lva, které je považováno za pozitivní a energické znamení. Lvi bývají zpravidla společenští extroverti, kterým nevadí být díky jasný žlutým doplňkům středem pozornosti.

S podobnými vlastnostmi můžeme spojit i střelce a tak není náhoda, že i oni mají ke svému znamení přiřazenou žlutou, případně až zlatou a ohňovou barvu.

Jako doplňková barva se žlutá spojuje i se znamením vah. U nich se ale jedná o světlou a méně výraznou žlutou, která plní funkci spíše neutrální klidné barvy.

 

Přečtěte si i o významech a psychologii dalších barev:

Vytvořilo FEO