Psychologie barev: Růžová - není to jen barva pro blondýny

Jsou to dva týdny, co si zamilovaní dali svůj májový polibek pod rozkvetlou třešní. Mnoho mužů dalo své milé i květinu. Často růžovou. A právě růžová bude další barvou v našem seriálu.

Růžová je v rámci psychologie a symboliky barev trochu ošemetnou barvou. Je totiž přechodovou barvou s mnoha odstíny. Světlá růžová s velkým podílem bílé je psychologicky zcela jiná než tmavý a hustý odstín, který se blíží fialové nebo výrazná červenorůžová.

I symbolika růžové je proto velmi široká. Nejčastější je však její spojení s láskou a něžností. Růžová je barvou lásky, zejména lásky romantické, jemné, něžné. Tím se liší od červené barvy, která je také spojena s láskou ale spíše s její vášnivou, divočejší podobou.

Jemnost a lehkost růžové se promítá i do dalších oblastí. Je to barva melancholická, zdrženlivá, sentimentální. Její jemnější tóny se více líbí introvertům, výrazná „žvýkačková“ růžová zase extrovertům.

Růžové odstíny mají vliv nejen na psychiku, ale i na tělo. Růžová s červenými odstíny zvyšuje srdeční tep a všechny odstíny růžové údajně zvyšují chuť na sladké. Možná proto je tolik bonbónů v růžových balíčcích.

Oblíbenost a variabilita této barvy se odrazila i v nabídce korálků. Neexistuje značka, která by nevyráběla růžové korálky. Estrella, Toho, Miyuki, Precioza, všichni nabízí hned několik odstínů.

Na první dojem byste růžovou asi neoznačili za zrovna přírodní barvu, mezi minerály je však poměrně častá.

Nejznámějším z růžových minerálů je růženín. Ten se vyskytuje jak v nenápadné šedorůžové barvě, tak ve výrazně růžových odstínech. Aby se docílilo opravdu sytě růžové, je růženín ještě dobarvován.

Když už jsme u dobarvovaných minerálů, v růžové barvě můžete díky její oblíbenosti najít třeba i tygří oko nebo howlit.

Z přírodně zbarvených minerálů doporučujeme ještě jaspisy v odstínu třešňový květ, které se nám líbí jemnou mléčnou barvou, která od růžové přechází až k meruňkové.

Růžové šperky ocení zejména lidé ve znamení raka. Jejich vlastnostmi je empatie, soucit, romantika a jemná povaha, což růžová ještě podtrhuje. Uklidňující barevné tóny vyhovují i beranům nebo váhám.

 

Přečtěte si i o významech a psychologii dalších barev:

Vytvořilo FEO