Jaké jsou druhy rokajlů?

Rokajl je nejběžnějším druhem skleněných korálků. Jedná se o drobné korálky, které mají nejčastěji tvar lehce zaobleného válečku s dírkou uprostřed. Používají se na celou řadu technik. Kromě klasického navlékání se s nimi i šije a vyšívá.

Dnešní článek ale bude právě o tom, že rokajl není pouze jeden a vždy ten samý, ale že mezi nimi najdete korálky velmi rozdílných tvarů.

  • Kulatý rokajl

S kulatým rokajlem se setkáte nejčastěji. Většina „normálních“ rokajlů jsou právě kulatého typu. Poznámka pro začátečníky, nepředstavujte si korálek s perfektně kulatým tvarem, ale spíše takový oblý váleček.

  • Válečkový rokajl

Válečkové rokajly mají podlouhlý tvar a vyznačují se velmi dobrou pravidelností. Setkat se můžete i s pojmenováním cylindr. Nejčastěji se používají do šitých šperků.

  • Sekaný rokajl

Specifické je pro ně pouze základní „hrubé“ opracování. V podstatě jde o nasekané skleněné trubičky bez dalších úprav jako ohlazování a zakulacování. Mají vysoký lesk a pěkně se třpytí. Jejich surovost se hezky hodí do některých typů šperků, v jiných zase vypadají jako pěst na oko.

Další nevýhodou jsou jejich občas dost ostré hrany, které mohou potrhat návlekový materiál. Výhodou je naopak příznivá cena.

  • Probrušovaný rokajl (šarlotky)

Jde o kulaté korálky, které ale na sobě mají náhodně vybroušené drobné plošky. Díky nim mají šarlotky nadprůměrný lesk a ve špercích vypadá opravdu krásně.

  • Kapkový rokajl

Poznáte je podle toho, že nemají dírku uprostřed korálku a také podle kapkovitého či jinak vybouleného tvaru. Ne všechny kapkové korálky vypadají přesně jako kapka.

  • Rokajly specifických tvarů

Kromě kapek existují i korálky s dalšími často roztodivnými tvary. V nabídce máme například TOHO korálky ve tvaru kruhů nebo trojúhelníků. Ale seženete i korálky krychlové nebo ve tvaru květů či srdíček. Mezi výrobce je nabídka různě tvarovaných korálků prakticky nekonečná.

  • Rokajly s dvěma dírkami

Jde o rokajly protáhlejšího tvaru s dvěma otvory pro průtah. „Dvoudírkové“ korálky v naší nabídce zastupují například Miyuki TILA nebo mačkané korálky od Estrely.

Vytvořilo FEO