Jak se starat o korálky a šperky, aby dlouho vydržely II. – kamínky a korálky

Čerstvě vyrobené nebo koupené korálkové šperky jsou krásné. Jak ale zařídit, aby zůstaly krásné i po měsících nebo letech nošení?

V minulém díle jsme se podívali na faktory, které snižují životnost návlekových materiálů a kovových komponentů. Dnes se zaměříme na samotné korálky. Na první pohled by se mohlo zdát, že korálek je přece kus kamene nebo skla a tedy se nemůže nijak rychle opotřebit. Ale ne vždy tomu tak je.

U samotných korálků je důležité vědět, zda nosíte přírodní kamínky případně korálky s plnobarevného skla nebo jsou naopak součástí vašich šperků korálky pouze dobarvované na povrchu. Ty toho vydrží podstatně méně.

Dobarvované kamínky jsou velmi náchylné na chemikálie. Vadí jim tedy i většina běžných kosmetických přípravků. Nemusíte ale zase panikařit, že si korálek zničíte kdykoli máte makeup. Ale když třeba stříknete parfém rovnou na náhrdelník, tak to už umí s barvou na korálku zamávat. Problematické jsou i různé krémy a podobně. Proto si vždy před sundáváním šperku umyjte ruce.

Mezi nejčastější ničitele šperků patří pot. Pot a sůl v něm obsažená je poměrně agresivní tekutina. Navíc ji vylučujeme často a šperky v této slané lázni koupeme pravidelně. Je jasné, že ne vždy jde pocení zabránit. I když bychom si to přáli. Ale pokud to víte dopředu – třeba před sportovní aktivitou – je lepší si šperky sundat.

Dobré není ani chodit se šperky do vody. Ať už na koupališti nebo doma do vany. Opakované namáčení a schnutí nesvědčí návlekům ani dobarvovaným kamenům. A úplně nejvíc opatrní buďte u moře. Slaná voda je zabiják šperků. Platí zde to samé co s potem, akorát mořská voda je takový pot na steroidech. Soli je více a je agresivnější.

Ale i když nosíte kvalitní nedobarvované šperky z opravdových drahých kamenů, musíte si dát na některé věci pozor. Například Malachit uvolňuje při styku s vodou lehce jedovatou látku. Špatný vliv má voda i na Kalcit, Hematit, Rodonit nebo Fluorit. Ametyst nebo Růženín zase na silném přímém slunci ztrácejí barvu.

Jak šperky čistit

Na špercích, zejména těch často nošených, zůstává mastnota z kůže, nečistoty, zbytky makeupu a podobně. Je proto dobré je čas od času očistit. Jak to ale udělat, když jsme si řekli, že je dobré se vyvarovat vodě?

Nebojte se, občasné vlhko korálky zvládnou. Připravte si proto vlažnou vodu a šperky s ní jemně umyjte. Buď s pomocí jen rukou nebo jemného hadříku a pak je ihned usušte. Při čištění nepoužívejte kartáčky (s výjimkou těch opravdu nejměkčích) ani jiné hrubé materiály. Mohli byste poškrábat buď povrch korálků nebo kovové komponenty.

Určitě při čištění nepoužívejte žádné chemikálie. Mohli byste narušit barevnost korálků nebo kovových komponentů.

Vytvořilo FEO