Jak odhadnout správnou délku návleku?

Chystáte se vytvořit šperk, máte vybranou techniku i korálky, víte, jak má šperk vypadat a jdete na věc… a bum. Ještě než navlečete úvodní korálek, řešíte první dilema.

Když jste začátečník, dost věcí se zdá nejasných a matoucích. Jednou z nich je například otázka, jak správně odhadnout délku nitě, vlasce či jiného návleku, aby byl tak akorát dlouhý? A jde to vůbec?

Jsou techniky a šperky, u kterých si délku můžete celkem snadno spočítat. Například jednoduché náramky a přívěsky, kde korálky jen navlékáte. A pak jsou tu prošívané šperky, kde už je to vyšší matematika.

Spočítat jde samozřejmě všechno. Délku doporučujeme odhadovat hlavně podle toho, kolikrát a jak budete protahovat korálky. Například u peyotového stehu můžete odhadnout obvod jedné otočky, vynásobit počtem řad v jednom centimetru a to znovu vynásobit zamýšlenou délkou spirály.

No a pak vám vyjde, že si máte ustřihnout třeba 10 metrů nitě.

Že si neumíte představit šití s desetimetrovou nití? To my také ne. Tak dlouhý návlek by se nedal protahovat, zauzloval by se vám, špatně by se hledal konec a další problémy.

Kdo nikdy nenavazoval, nešil

Jak tedy zařídíte, abyste nemuseli návlek navazovat? I z minulých řádků je jasné, že někdy se bez navazování neobejdete. Nevýhody příliš dlouhého návleku převažují nevýhody navazování.

Navazování nití k tvorbě z korálků patří. Navíc existuje hned několik uzlíků, které jsou dostatečně jednoduché a hlavně malé, abyste přes ně provlékli i rokajl.

Ustřihněte si tolik, aby se vám pohodlně pracovalo

Nejlepším řešením je vyzkoušet si, s jak dlouhou nití se vám nejlépe pracuje. Většinou to bude kolem 1 až 1,5 metru. Pokud je váš odhad potřebného návleku větší než 1,5 metru, tak se smiřte s tím, že budete muset navazovat.

Není totiž důležité, jak dlouhý návlek potřebujete, ale s jak dlouhým se vám nejlépe pracuje. Tomu se přizpůsobte.

Ideální délku si vyzkoušejte u různých druhů návleků. S metrovou nití se vám bude pracovat jinak než s metrovým vlascem. A s metrovým vlascem o průměru 0,16 mm se bude pracovat jinak než s metrovým vlascem o průměru 0,35 mm.

Vytvořilo FEO