Co byste měli vědět o práci s pruženkou a dalšími elastickými návleky

Pruženka patří mezi oblíbené návlekové materiály. Dokáže se natáhnout až na dvojnásobek své původní délky a díky tomu se náramky na pružence tak snadno nosí. Co byste pro práci s pruženkou měli vědět?

Pozor na těžké korálky. Nevybírejte si extra pružné návleky, pokud chcete vytvořit velký šperk s větším počtem korálků nebo s většími korálky. Váha korálků bude materiál natahovat i při nošení, což vytvoří nevzhledné mezery. Nejen, že nošení nebude pohodlné, ale hrozí i zničení šperku. Použijte proto pruženku jen pro práci s menšími korálky nebo skleněné korálky vyměňte za lehčí plastové nebo dřevěné.

Počítejte s tím, že pružný materiál se časem „vytahá“. Materiál postupně ztratí část své elasticity, ať už váhou korálků nebo častým natahováním a smršťováním. Náramky z pruženky tedy nejsou nesmrtelné a dřív nebo později je budete muset vytvořit znovu. Lehčí náramky vám vydrží déle, těžké se vytahají dříve.

Další možností je pracovat s dvojitou pruženkou. Nepřijde o sovu výhodu v natahování, ale unese větší váhu a je odolnější. Tím částečně pomůžete vyřešit minulé dva problémy.

Pokud máte zkušenosti hlavně s neelastickými materiály, tak vám navlékání pruženky může přijít složité. Konec je živý, kroutí se a nejde tak snadno do korálků, jak jste možná zvyklí. Konec si ale můžete zpevnit například lakem na nehty.

Pruženka pruží opravdu hodně, takže i uzlík na ní je celkem problematický. Uzel se špatně zatahuje a i zatažený je dále „živý“. Proti tomu si můžete pomoci bezbarvým lepidlem a uzlík zakápnout, díky lepidlu vydrží pevný. I při stříhání počítejte s tím, že se materiál umí hodně natáhnout a nestříhejte návlek hned za uzlíkem. Naopak nechte radši i několik centimetrů nitě, a pokud vás trápí, že to nebude vypadat hezky, vtáhněte tyto delší konce do korálků.

Ale abychom nejmenovali jen problémy a komplikace. Elastické návleky mají i mnoho výhod. Pro práci s ní není potřeba žádné nářadí ani ukončování. Jen vezmete návlek, korálky a během chvilky navléknete a zauzlujete. Díky tomu práci s ní zvládnou i děti. A nošení? Nemusíte nic vyměřovat, jen přetáhnete přes ruku nebo nohu a je to.

Vytvořilo FEO