Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Doprava od 30 Kč
MENU
Máte dotaz?
napište nám e-mail na info@koralek-obchod.cz
Článek

Jaké kleště potřebujete ke korálkování?

16. 9. 2020

Kleště jsou něco jako vaše prodloužené ruce a prsty. Pomáhají držet korálky, dělat očka nebo ohýbat a štípat drátky. Ani začátečníci se neobejdou bez dvou až tří druhů kleští a až se ponoříte do tvorby korálků naplno, pořídíte si ještě další.

Proto si uděláme takový stručný přehled základních i speciálních druhů kleští.

Svatá trojice aneb bez těchto kleští to nepůjde

Tři druhy kleští potřebujete hned na začátku. Jsou to kleště štípací, ploché a ketlovací. Většina technik nebo vůbec manipulování s korálky a drátky.

Štípací kleště využijete ke štípání drátků. Na štípačkách nešetřete a vyberte nějaké s pogumovanou ergonomickou rukojetí, na uštípnutí drátku vám bude stačit méně síly. Ale pozor, jemné štípačky z korálkových obchodů jsou stavěné spíše na měděné drátky a silné dráty je časem otupí. Dělení ocelových drátků a podobnou tvrdší práci radši svěřte klasickým štípačkám z hobby marketu.

Ploché kleště se vám budou hodit k přidržování drátků a různých komponentů a zamačkávání rokajlů. Používejte spíše kleště s hladkými čelistmi bez zoubků. Zoubky a drážky sice sice zajistí pevnější úchop, ale mohou na komponentech a korálcích nechávat stopy a nevzhledné rýhy.

Ketlovací kleště budete potřebovat vždy, když musíte na drátku udělat očko. A to je v korálkování často. Poznáte je podle kulatých čelistí.

Speciální kleště pro fajnšmekry

Se třemi základními druhy kleští zvládnete téměř všechny korálkovací techniky, časem ale začnete hledat způsoby, jak vytvářet šperky lépe a rychleji. A právě k tomu si pořídíte speciální kleště. V nabídce jich máme hned několik.

Kroužkovací kleště jsou na první pohled hybridem mezi ketlovacími a plochými kleštěmi. Mají kulaté zužující se hroty, ale s plochými čelistmi. Hodí se při výrobě náušnicových komponentů a afroháčků.

Při výrobě složitějších šperků přijdou vhod zahnuté kleště. Občas totiž potřebujete přidržet nebo ukončit drátek na takovém místě, kam se s klasickými rovnými kleštěmi nedostanete. Kleště se zahnutými hroty vám dovolí výrobu i netradičně tvarovaných šperků.

Pamatujete, jak jsme doporučovali pracovat s plochými kleštěmi bez vroubků? Zoubky totiž nechávají na drátcích nebo korálcích škrábance a oděrky. Některé materiály jsou ale tak náchylné na poškození, že na nich stopu zanechají i hladké kleště. Například měkké hliníkové drátky, lesklé korálky nebo stříbrné komponenty. Na takové použijte speciální kleště s plastovými čelistmi.

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!