Psychologie barev: Fialová - tajemná a prestižní

Fialová vzniká spojením modré a červené. Modrý klid a rozvaha s červenou divokostí a energií? Co z toho může vzniknout? Dozvíte se v následujících řádcích.

Fialová v sobě do jisté míry oba přístupy spojuje. Je to barva magická, tajemná s mnoha významy. V tmavých odstínech je melancholická, značí zdrženlivost, ale zároveň v sobě má sílu a moc. Světle fialová je naopak barvou velmi lehkou až naivní a romantickou.

V minulosti byla fialová barva symbolem bohatství a moci. Nebylo ji totiž vůbec snadné získat. Staří féničané jí získávali ze sekretu měkkýšů a na jeden gram purpurového pigmentu jich potřebovali několik tisíc. Umíte si asi představit, že se to promítlo do konečné ceny, takže fialově barvené šaty si mohli dovolit jen ti nejbohatší z bohatých.

Římští císaři Augustus a Julius Caesar vydali dekrety, podle nichž směl fialovou oblékat pouze císař a za Nera bylo porušení tohoto nařízení (nebo i pouhý prodej pigmentu) trestáno smrtí.

Přestože dnes už je fialové barvivo vyráběno průmyslově, pořád má jistou auru drahé a prestižní barvy.

Širokou a nejednotnou symboliku fialové jde dokreslit i na jejích negativních konotacích. Anglické slovo pro fialovou – violet – je odvozeno od latinského violentia, tedy označení násilí a agrese. Fialová barva je zároveň znakem dekadence, pýchy, domýšlivosti a pompéznosti v negativním smyslu tohoto slova.

Fialové barvivo bylo dříve velmi vzácné, mezi drahými kameny ale fialová zase tak vzácná není. Pokud si chcete vyrobit fialový šperk, máte na výběr z ametystů, fluoritů, nám se líbí i světle fialový angelit nebo výrazný lepidolit.

Tam kde za barvou nestojí příroda, pomáhá dobarvování. Ve fialové barvě si tak můžete vychutnat i tygří oko, rubín nebo achát.

Mezi skleněnými korálky je výběr obrovský, každý výrobce má plnou škálu od světlé růžovofialové po tmavé syté odstíny.

Fialové korálky kombinujte se stříbrnými a ocelovými komponenty, kde jejich barva lépe vynikne. Se zlatými můžete zkusit korálky, jejichž odstín přechází od fialové trochu k červené.

 

Přečtěte si i o významech a psychologii dalších barev:

Vytvořilo FEO