O korálcích

 

Korálky Keltové

 O korálcích a historii korálků bylo již popsáno mnoho stran papíru a nejen to. Různé ozdobné prvky se nosili již od pravěku a tehdejší člověk k výrobě těchto ozdob používal rozmanité přírodní materiály. I techniky opracování se různily a to především místem a  používaným materiálem jako bylo dřevo, kamínky nebo úlomky kostí.

První korálky začali používat Keltové,

 

 


Muzeum Skla Jablonec nad Nisou
 

 

 

Evropské korálky se začínání vyrábět v Benátkách kolem roku 1000 n.l., kde byl založen první cech výrobců benátského skla. Benátky jsou nazývány jako "Matka korálků".

V našich zemích se korálky začaly vyrábět již v době vlády Přemyslovců ve 12. století. V této době se zde zakládali sklářské hutě a první sklárny. Díky šikovným brusičům českých granátů a sklářům se v některých oblastech vyrábějí dodnes. Centrála skleněných korálků a jiných sklářských děl je v Jablonci nad Nisou, kde můžete navštívit muzeum Sklářství.

 

                                                                                                                                  
                                                                                                                                           

           

 

V posledních letech díky otevření trhů je možné dodávat i zahraniční skleněné korálky. I přes velký dovoz a tedy následnému potlačení domácí výroby, jsou zde lidé, kteří neustále drží tradiční výrobu korálků a voskovaných perliček. Tito lidé pracují celým svým srdcem a neustále se snaží korálky přizpůsobovat různým módním trendům a moderním technologiím. Držme jim palce a podpořme je, určitě si to zaslouží!

 

 

 

Jaké korálky je možné použít?
Korálků je dnes celá řada a liší se použitým materiálem, tvarem, velikostí, kvalitou, leskem, barvou a různými výrobními postupy, které vytvářejí oblíbené pokovy.

Dřevěné korálky se začaly vyrábět v české firmě Detoa Albrechtice, která se mimo jiné také specializuje na výrobu dřevěných hraček a výrobu pianinových a klavírních mechanik.
Dřevěné korálky jsou vyráběny z tvrdého bukového dřeva, dále jsou barveny, lakovány nebo mořeny. Korálky ze dřeva jsou velmi lehké, měkké a tedy využitelné pro výrobu amuletů, náramků a dalších doplňků.


Drevene koralky ilustacni fotografie

Výroba skleněných korálků je v českých zemích velkou tradicí. Mezi výrobce českých perliček patřil ještě donedávna Jablonex Group. Korálky byly tehdy rozšířeny do celého světa a stopy této firmy najdeme v zemích jako Austrálie, Jižní Amerika, Afrika a mnoha dalších.

Firma Preciosa je následníkem a výrobcem křišťálového skla sídlící v Jablonci nad Nisou. Patří mezi největší dodavatele rokajlových korálků vůbec.

Logo znacka Preciosa vyrobce rokajlovych koralku

Co vlastně  jsou rokajlové korálky?
​Jde o drobné korálky, které se vyrábějí v Česku a také v Japonsku.

 Jsou k dostání v široké škále velikostí, nejčastěji označovaných čísly a v mnoha různých provedeních. Tyto korálky jsou ideální pro tkací techniky i trojrozměrné práce, neboť se díky hladkému kulatému tvaru dobře kombinují. Jejich názvy jsou různé u nás však známy pod názvem "rokajlové korálky."
logo TOHO Japonské korálky

​Japonským výrobcem velmi kvalitních rokajlových korálků je firma TOHO.  Nabízí korálky ze skla různých tvarů a velikostí. Předností těchto korálků je přesnost a široká škála barev a pokovů.
TOHO koralky valec nakres

Válečkové korálky firmy TOHO se nazývají korálky Treasure a jsou také velmi využívány. Válečky Treasure jsou nabízeny také s průtahy, kdy základ korálku tvoří barevné sklo. Otvor korálků je "protažen" například stříbrným či jiným výrazným pokovem nebo barvou. Tento průtah se odráží v celém korálku a zvyšuje tak jeho odlesk.TOHO round nakres koralku
Mezi další oblíbené tvary korálků  japonských firem patří korálky s označením "Round" tedy kulaté. Velikosti i barvy těchto korálků jsou pro lepší orientaci označeny čísly. U čísel barev pak můžete často najít i písmena, která označují další specifika korálků.
Písmeno F za číslem (45F) - označuje korálky matné F=frosted
​Označení PF ​(PF21) - korálky s ochranou proti otěru PF=permanent finish
​Písmeno B a C označuje druhý a třetí odstín od barvy, jejíž číslo je před písmeny. Například korálky v barvě číslo 3 je modrá, průhledná. Pokud je označení barvy rozšířeno na 3B - odstín je tmavší a 3C je ještě tmavší.
​Dalším písmenem, kterým jsou označovány korálky neprůhledné je písmenko D a také L.Koralky Magatama
Při navlékání či šití je možné použít i korálky ve tvaru kapek zvaných MAGATAMA nebo DROP - tyto  korálky mají otvor mimo střed, což jim dává vypouklý tvar kapky.Také se jim často říká "třášňové" korálky a využívají se k výrobě 3D třásňových náramků.


TOHO tycka koralky
Tyto drobné válečky také známé pod názvem Bugles jsou k dostání v několika velikostech. Na začátku výroby působí jako dlouhá, úzká skleněná trubička, která se poté naseká na požadované velikosti.  Některé trubičky mohou mít díky tomu ostré konce, v tomto případě doporučujeme zaleštit konce smirkovým papírkem.Koralky CUBES
Kostky - CUBES - jsou korálky se čtvercovým průtahem, který ovlivňuje pozici korálku v šitém šperku . Dají se využít i jako krásné mezikusy v kombinaci kulatými korálky. Jejich využítí je velmi široké.Koralky Triangle
Firma TOHO má také v nabídce korálky trojúhelníčkové - TRIANGLE - které vytvářejí půvabný efekt a je možné je použít na smrčkový a pyetový steh.
Korálky TRIANGLE jsou dostupné ve dvou typech. Korálky od firmy TOHO jsou symetrické a mají výraznější hrany. Oblejší hrany Triangle korálků najdete v nabídce MIYUKI.


TOHO Demi
DEMI ​jsou korálky ve tvaru donut - tedy ploché kroužky s větším otvorem ve středu. Jsou používány spíše jako mezidíly.Vyjímkou není ani náramek, který je vytvořen z korálků Demi a ROUND. 
.


logo Miyuki Japonske rokajlove koralky
Dalším Japonským výrobcem je firma  MIYUKI


Miyuki delica korálky
​V nabídce firmy MIYUKY najdeme válečkové korálky neboli Delica - korálky s větším otvorem, kterým protáhnete několikrát nit. Hrany korálků jsou precizně řezané, takže mohou ležet jeden vedle druhého. Jsou ideální pro vytváření obrázkových výšivek a složitých tvarů. Při navlékání nebo šití korálků je možné využít různé techniky stehů, které Vám zde také přiblížíme.


Miyuki round koralky
Firma Miyuki Vám také přináší nejpoužívanější tvar korálkařek. Tedy korálek s označením ROUND. Tento druh korálků najdete u nás v obchůdku v široké nabídce barev a zatím dvou velikostech. Korálky jsou pravidelné, proto se s nimi velmi dobře pracuje. Miyuki korálky round jsou vhodné pro šití náhrdelníků různými technikami jako je pyetový steh.


Long Magatama korálky Miyuki
Hlavním rysem je podlouhlý tvar s šikmým řezem. Díky velkému otvoru je možné několikanásobně provléci návlekový materiál a vytvořit z těchto japonských korálků originální šperky. Určitě je oceníte při výrobě náramků, které vytvářejí roztřepený 3D effekt. Zkrátka Miyuki Long Magatama jsou nezaměnitelné. Vhodným návlekovým materiálem je monofilová nit - tedy vlasec, který je zcela průhledný.


Koralky Miyuki Half TilaMnoho variant a nespočet barevných kombinací - to jsou Miyuki Half Tila. Tyto korálky ve tvaru obdelníčků můžete použít při navlékání náramků a dalších šperků. Strany korálků jsou hladké a zapadají přesně na sebe, tak můžete vytvořit ucelený povrch a tvar. Hrany korálků nejsou ostré, proto doporučujeme použít při navlékání monifilovou nit či nepružnou nit S-lon.


Tyto korálky je možné popsat jako čtverce s dvěma otvory. Miyuki Tila Beads najdete v nabídce v průhledné i neprůhledné variantě. Pyšní se také různými pokovy na korálcích, které udávají pestrost a využití těchto kvalitních miyuki korálků. Můžete je zkombinovat s korálky, které najdete ve skupině miyuki round nebo miyuki delica. Velmi často se navlékají do jedné řady a zasazují se mezi dvě řady drátků, které jsou omotány koženým řemínkem. Jednoduchý šperk pak vznikne, pokud na jednu řadu navléknetejeden korálek Tila Beads a  jeden miyuky round, druhou řadu budete navlékat čtverech a dva  korálky miyuki round.


Koralky Miyuki Drop
Miyuki drop - tento název Vám nemusí nic říkat. Při pohledu na nákres lze popsat jako korálek ve tvaru slzičky. Tyto korálky se používají jako doplněk šperku, který je tvořen v edici 3D. Celé dílo pak působí velmi vzdušně. Vhodným návlekovým materiálem je vlasec nebo monofilová nit. Krásné jsou také při kombinaci voskovaných perlí.sklenene koralky tycka
Nemůžeme opomenout korálky BUGLES - můžeme je popsat jako "trubičkové" korálky. Jsou velkým pomocníkem při tvorbě vánočních hvězd nebo při zdobení společenských šatů, kdy se tyto trubičky našívají do tvaru třásní.
 

 

Co jsou mačkané korálky?

Mačkané korálky jsou korálky různých tvarů a barev, při jejichž výrobě se používají různé formy. Původně se tyto korálky vyráběly pouze ručně – skleněná tyč, která je základem při výrobě všech druhů korálků, se zahřála a poté vložila do dřevěných kleští, v jejichž čelistech byl vyřezán požadovaný tvar. Součástí kleští byla i jehla, jež vytvořila v korálku dírku. Kleště s horkou (a změklou) skleněnou tyčí se zmáčkly, a tak vznikl korálek. I proto se těmto korálkům říká mačkané. Hotové korálky se pak ještě leštily omíláním v sudech s vodou a pískem. Jak už to tak ale bývá, dnes je výroba těchto korálků spíše vyjímečná. Korálky se mačkají spíše jako základ pro další výrobu - pro výrobu voskovaných perliček.
voskovane koralky estrela

Myslíte si, že voskované perle jsou vyráběny v zahraničí?
​Máte pravdu. Voskované korálky vyrábí také rakouská firma Swarovski. Naším předním dodavatelem skvělých voskovaných perlí a perliček je ČESKÁ firma Estrela, čehož si velmi vážíme. Jejich výrobky představují špičku oboru skleněných komponentů. Jejich neuvěřitelně široká nabídka barev a tvarů je jedinečná v celosvětovém měřítku.
Voskované perle se vyrábějí za pomocí vosku a mačkaného korálku jako základu. Díky svému vzhledu se staly imitací pravých perlí. 
Bicone

Slyšeli jste již korálcích zvaných BICON?  Možná je znáte pod obyčejnějším jménem sluníčka.Tyto korálky se poposují jako dva kužely připevněné k sobě základnami. Výrobcem je rakouská firma Swarovski i naše domácí Preciosa. Obě firmy si zakládají na kvalitě skla i provedení. Korálky se liší nejen velikostmi a barvami, ale také počtem plošek, které jsou na korálcích vybroušeny. Obecně platí - čím více plošek - tím více lesku.
Brousene koralky

Pokud se rozhodnete je nahradit korálky jinými, doporučujeme korálky "ohňovky" neboli broušené korálky, které byly zahřáty na vysokou teplotu pro vytvoření blyštivého povrchu. Na korálcích jsou také viditelné plošky, které zvyšují lesk a krásu korálku. 

​Mezi posledními korálky bychom mohli uvést také plastové neboli akrylové korálky. Tyto korálky jsou v oblibě pro svou lehkost i barevnost. Jsou vyráběny v nejrůznějších tvarech a jsou používány na výrobu dětské bižuterie. Některé druhy těchto korálků mohou být pokovené různými galvanizacemi. Většinou působí jako "retro" korálky a vytvářejí dojem kovových korálků.

Pokud si nejste jisti s výběrem korálků, pak naše rada zní "čím více jich máte, tím více jich ještě budete potřebovat"

Jsme tu pro Vás Váš Korálek-obchod

 

 

Vytvořilo FEO