O komponentech

Korálkové obchody nabízejí širokou škálu komponentů, jež se používají k výrobě šperků z rozmanitých druhů kovů a různých stylů. V tomto článku se posnažíme popsat nejen bižuterní komponenty, které najdete v naší nabídce.

Při výběru komponentů je nutné vědět, zda budoucí majitel má či nemá alergii na bižuterní kov. Při jakékoliv alergii doporučujeme použít komponenty Ag925 nebo z Chirurgické ocele.komponenty chirurgická ocel

Jak na náušnice?
​Při výrobě náušnic je nutno si uvědomit, zda připravujeme náušnice pro někoho, kdo má propíchnuté uši či nikoliv. Pro propíchnuté uši je v nabídce afroháček, mechanické náušnice, puzetky. V druhém případě můžete využít nabídku magnetických náušnic nebo různých klipsových typů. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, pomyslete na konečnou váhu hotových náušnic.
​Náušnice pro každodenní nošení by měly být lehké, ty společenské mohou být výraznější a fantastičtější.

Provlékací náušnice - tyto náušnice se nabízejí již zřídka i přesto, že přináší mnoho variant pro výrobu náušnic. Jde o řetízek, který má na jedné straně malé očko, do kterého se zavěšují různé korálky nebo malé shluky korálků. Na straně druhé je navlékací tyčinka pro snadné provléknutí ušním lalůčkem. Tato náušnice je velmi variabilní, její délku lze měnit v závislosti na délku řetízku. Tuto náušnici doporučujeme zabezpečit proti ztrátě silikonovou zarážkou.

​Pro výrobu náušnic můžete použít také různá ramínka!

​Ramínka nejsou navržena tak, aby se dala upevnit do ucha samotného. Je potřeba je vždy přidat na afroháček či mechanickou náušnici s kroužkem. Na taková ramínka lze velmi často připojit i korálky z různých materiálů, které dodají Vašemu šperku ohromující ráz.

Zkoušeli jste již puzety nebo klipsy?
Puzety jsou nabízeny v několika druzích. Mohou mít plochý povrch, na který se mohou lepit kabašony či různé kamínky s ploškou. Často se také přilepují různé barevné korálky z polymerové hmoty FIMO. Takové korálky nebo komponenty vždy lepte dvousložkovým lepidlem. Některé puzety mají malá očka ve spodní části. Do těchto oček lze zavěsit korálky pomocí ketlovacích nýtků či ketlovacích jehel. Je možné také využít několika jehel v kombinaci s řetízkem.
​Klipsy jsou dnes již opomenuty. Kdysi byly velmi populární a vyhledávané. Patří spíše mezi nepohodlné náušnice, protože jsou často velmi těžké.​Ketlovací nýty a ketlovací jehly ​na co je máme?
​Krásná a využívaná technika ketlování se používá při výrobě náramků i náhrdelníků. Jistě znáte růžence, které jsou vyráběny touto technikou. U ketlování určitě oceníte jako pomocníka ketlovací kleště, které mají obě čelisti kulaté do tvaru kuželu. Díky tvaru je možné vytvořit různě velká očka u jehel i nýtků.​Ketlovací jehly si můžete sami vyrobit z nerezového polotvrdého drátku.

Při výrobě náramků nebo náhrdelníků vybíráme komponenty s ohledem na korálky, které chcete použít. Hmotnost korálků ovlivňuje nejen návlekový materiál, ale také zapínání onoho šperku. Náhrdelníky mohou mít složitější zapínací komponenty, protože je můžete zapínat oběma rukama. U náramku máte i jiné možnosti. U nich volte materiál s tím, že bude více namáhán. Stejně jako u náhrdelníků můžete použít různé karabinky, šroubovací nebo magnetické zapínání, které nyní stouplo v oblíbenosti.
Někdy nastává otázka - karabinku nebo pérový kroužek? Odpověď není moc snadná, ale pokusíme se. Karabinku najdete ve více velikostech a otevírají se snadněji. Pérový kroužek je díky své velikosti i síle nenápadný a lehký. Nevýhodou je obtížnější manipulace při zapínání. Oba druhy se zapínají do protidílů - spojovacích kroužků.spojovací kroužky ilustrační foto

​Spojovací kroužky - dvojité a obyčejné
​, jaký je mezi nimi rozdíl? Spojovací kroužky si můžete sami připravit pomocí ketlovacích kleští, kdy obtočíte drátek kolem jedné z čelistí. Dvojitý spojovací kroužek obtáčíte kolem dokola dvakrát. Jsou více používány na spojování řetízků, korálkových řad, závěsů a zapínání. Z kroužků můžete sami vyrobit šperk technikou Chainmaille, kdy spojujete kroužky a na ně samotné navlékáte korálky. Krásné!
 
Koncovky na lanka, kůži ilustrační fotoKoncovky na lanka je možné použít pro nylonová lanka nebo navlékací nitě S-lon, nymo a hedvábné nitě. Těmito koncovkami se zajišťují konce šňůrek, stužek nebo také kožených řemínků. Některé koncovky se zamáčknou - šňůrku vložte dovnitř a ohněte chlopně k sobě plochými kleštěmi. Koncovky se dále připevní spojovacími kroužky ke karabince či jiném u zapínání.
Ozdobnějšími koncovkami nejen pro lanka, ale také pro šité dutinky jsou kloboučky či kužely různých velikostí a tvarů s očkem pro zapínání. Takové kloboučky jsou obzvlášť vhodné pro víceřadé náhrdelníky. Jak takovou koncovku upevnit? Velikost koncovky vyberte tak, aby těsně přiléhala k vláknům. Jednotlivé řady, které jsou zakončeny očky, navlékněte je na ketlovací jehlu, kterou provléknete horním otvorem v kloboučku. Poté na jehle udělejte ketlovacími kleštěmi očka a zakončete karabinkou a protikroužkem.

Kaloty jsou dvě polokoule spojené patentem s přidělaným očkem, obě strany musíte pevně stlačit. Pří výrobě náhrdelníků se připevní první kalotka na šňůrku či nylonové lanko na korálky před tím, než je navléknete. Vlákno zauzlujte, nebo na něj navlékněte a zamáčkněte zamačkávací rokajl. Vlákno pak provlékněte otvorem mezi oběma polokoulemi. Ty pak stlačíte k sobě a přidáte další komponenty pro zapínání.

Vodiče jsou další potřebné komponenty pro výrobá víceřadých náramků a náhrdelníků.Obyčejně se ke každému z oček vede jedno navlečené lanko nebo vlasec. Vodiče jsou rozmístěny na náramku, aby udržel jejich řady oddělené.  Jsou vhodné při výrobě náhradelníku, který má obemknout krk.

​Znáte rozdíl mezi zamačkávacím a trubičkovým rokajlem? Kulatý je vyroben tak, že pokud jej zamáčknete kleštěmi na rokajl, na lanku vytvoříte vzhlednou kuličku, která připomíná kovový korálek. Trubičkový rokajl lze zamáčknout plochými kleštěmi, po zmáčknutí vytváří úhledné čtverečky.

Kaplík je ozdobný kovový komponent, který se obvykle přidává z obou stran korálku, aby dodal šperku starožitný vzhled. Možná je uvidíte s ozdobným povrchem v různých pokovených variantách. Kromě jejich zdobící vlastnosti je lze použít při zmenšení otvoru korálku. Má-li korálek velký otvor, nebude na šňůrce ležet středem. Kaplíky korálek obemknou a díky jejich menším otvorům udrží korálek na šňůrce středem.

​Našli jste komponent, se kterým si nevíte rady? Určitě se na nás obraťte, rádi Vám poradíme, nebo nasměrujeme!
 

Vytvořilo FEO