Vybíráme korálky – Skleněné nebo plastové?

Dnes se podíváme na to nejdůležitější – samotné korálky. Korálky si rozdělíme dle materiálu. Nejpoužívanější jsou určitě skleněné a plastové korálky. Stručně vám představíme některé jejich druhy, úpravy i vlastnosti.

O každém druhu a úpravě by šla napsat knížka, a ne pouhý článek, takže korálkoví mistři nám snad prominou, že zůstaneme u základů.

Skleněné korálky

Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu korálků je sklo. I v naší nabídce najdete nepřeberné množství tvarů, barev, velikostí i značek.

Třeba mačkané skleněné korálky se vyrábí tak, že se roztavené sklo vymačká do požadovaného tvaru ve formičce, pak se upraví, vyleští a korálek je na světě. Díky formám se můžete setkat i s poměrně složitými tvary. Těžko vypíchnout nějaký typický mačkaný korálek nebo jeho použití, díky formám je totiž možné vyrobit téměř cokoli.

Takové ty malinkaté korálky, těm se říká rokajl a je možná nejpoužívanější korálek ze všech. Hodí se vlastně na cokoli. Ke klasickému navlékání, k šití, na různé podložky, dekorace… Při značení velikosti se používá škála od 24/0 po 6/0. Čím větší číslo, tím menší korálek. Stejně označené korálky různých výrobců se ale mohou lišit, na to pozor. V ČR se používá i značení v milimetrech.

Mezi běžné korálky patří i ty broušené. Příliš se neliší od mačkaných, ale jsou poté navíc ještě broušeny, většinou do tvarů, které připomínají drahé kameny. Populární jsou i díky tomu, že se na ploškách zajímavě odráží světlo.

Cena skleněných korálků se odvíjí hlavně od úpravy a barvy. Mléčné a neprůhledné sklo je zpravidla dražší než čiré. Prodražit se na korálku může i specifické broušení nebo povrchová úprava.

Plastové korálky

Stejně jako si my dnes povídáme o době bronzové, bude se možná v budoucnosti o naší společnosti mluvit jako o době plastové. Z plastu je téměř všechno, a tak nepřekvapí, že se jedná i jeden z běžných materiálů u korálků.

Můžeme je rozdělit na dva druhy. Zaprvé plastové korálky slouží jako náhradní (a levnější) varianta skleněných korálků a korálků z minerálů. Můžete tak narazit na velký výběr kuliček, které vypadají stejně jako třeba drahé achátové nebo napodobují styly těch skleněných.

Druhá část plastových korálků se nesnaží nic napodobit a naopak naplno využívá toho, že z plastu jdou vyrobit korálky takových barev a tvarů, jaké z jiných materiálů neuděláte. Koupit si tak můžete korálky s tvary květů, různých postaviček nebo kostek s písmeny, ze kterých si vytvoříte náramky se jménem.

Když mluvíme o tom, že plastové korálky něco napodobují nebo nahrazují, nemyslíme to ve zlém. Prostě jsou vyrobeny za tím účelem, aby vypadaly podobně jako korálek třeba skleněný. Důležité je slovo podobně, že jsou z plastu na nich samozřejmě poznáte.

Někteří je vyhledávají i pro jejich vlastnosti. Plastové korálky jsou lehčí než skleněné. Jsou „teplé“ na omak, v tomto jsou více podobné třeba dřevěným. Největší rozdíl ale poznáte v peněžence, plast je nejlevnější korálkový materiál. I proto jsou tak rozšířené a oblíbené.

Vytvořilo FEO