Vánoční ozdoby z korálků

Zaměříme se hlavně na jednodušší ozdoby z drátku. Zaprvé je zvládnou i začátečníci a zadruhé jich zvládnete udělat více a ozdobit jimi třeba i celý stromeček.

K výrobě budete potřebovat jakýkoli poddajný drátek a korálky odpovídající velikosti. Žádná velká omezení nás nenapadají. Velikost ozdoby je na vás, tloušťka drátku také, důležité je jen to, aby se dal ohýbat kleštěmi a zároveň držel tvar i pod vahou korálků. I velikost a druhy korálků jsou na vás.

My jsme pro ukázku vyrobili jednoduché kroužky s dřevěnými korálky a pak trochu složitější stromeček.

Výroba kroužku je velmi jednoduchá. Uštípnete drátek v takové délce, jaký chcete průměr kroužku a na jednom konci uděláte kleštěmi očko. Opatrně vytvarujete do kroužku a navlékáte korálky. Druhým očkem kroužek uzavřete a provléknete tenkou niť nebo šňůrku.

U jiných, složitějších tvarů, je vše o trochu složitější kvůli nutnosti správně ohýbat drátek. Například u stromečku postupujete tak, že vždy navlečete několik korálků a kleštěmi drátek zahnete.

V horní, užší části stromku použijte menší korálky, jak se dále stromek rozšiřuje, můžete korálky postupně zvětšovat. U větších ozdob, kde použijete 20 nebo více korálků dávejte pozor na jejich váhu. Buď použijte lehké plastové nebo dřevěné korálky nebo pracujte s tužším drátkem o větším průměru.

Na podobném principu jako stromek můžete tvořit i hvězdu. Vždy uděláte jeden cíp, drátek ohnete a pokračujete. Pokud chcete mít krásné pravidelné hvězdy bez velké práce, použijte drátěný základ. Jak polotovar pro vánoční hvězdy přeměnit v krásné ozdoby jsme popisovali nedávno. Jdou z něj vytvořit opravdu parádní kousky.

Populární jsou i korálkové rampouchy. Ani jejich výroba není těžká a zdlouhavá. Drát na jedné straně ukončete očkem nebo koncovkou a navlékejte korálky. Jak už naznačuje název rampouch, nejlepší jsou odstíny bílé, modré nebo korálky průhledné. Menší korálky by měly být dole, větší nahoře – jako u skutečného rampouchu.

To nejhezčí přichází, až když na stromku rozsvítíte svíčky. Pokud jste na ozdoby použili například broušené skleněné korálky nebo některé minerální, bude se v nich světlo nádherně lesknout.

 

Vytvořilo FEO