Půl království za uzavírací sáček aneb jak si udržet pořádek v korálcích

Ordnung muss sein. Pořádek musí být. Občas si děláme srandu z Němců a jejich pečlivosti a organizovanosti. Ale kdo se delší dobu věnuje korálkům, tak ví, že minimálně při výrobě šperků je pořádek naprosto zásadní.

Kdo se korálkům věnuje často, určitě jich má doma minimálně stovky, spíše tisíce. Tisíce korálků různých barev, materiálů, velikostí, dírek. Pokud v nich nemáte pořádek, už jen samotné hledání vhodných korálků trvá věčnost. Dobré třídění a organizace vám ušetří spoustu času.

Dnes si proto ukážeme několik chytrých pomocníků, díky kterým si korálky udržíte v tom správném pořádku.

Naprostou nutností jsou malé tuby na korálky, které jsou ideální hlavně na maličkaté rokajly a jiné malé korálky. Jsou to právě ty nejmenší korálky, se kterými je největší potíž. Snadno se ztratí, zatoulají, vypadávají z ruky a zapadnou do každé škvírky.

Na větší korálky, třeba dřevěné nebo minerální, většinou použijete průhlednou krabičku nebo uzavírací sáčky. Ty jsou vhodné i pro skladování návleků a komponentů. Těch se vám postupně také nashromáždí spousty. A hledat v záplavě stříbrných koncovek, spojek, přívěsků, zapínání či háčků zrovna jeden konkrétní typ, to je opravdové hledání jehly v kupce sena.

Fungujícím pomocníkem jsou i krabičky na léky s přihrádkami. Ty mají spoustu (většinou 7, 14 nebo 21) malých zavíracích boxíků, kam můžete korálky krásně třídit. Na podobném principu, ale ve větší velikosti mohou fungovat i organizéry do dílny.

Třiďte podle toho, co okem nepoznáte

Každý si asi najde svůj oblíbený způsob třídění. My doporučujeme třídit na co nejmenší segmenty a hlavně podle těch vlastností, které snadno nepoznáte. Například třídit korálky hlavně podle barev nemá příliš smysl, protože zrovna barva bude často to jediné, co okem rychle poznáte.

Naopak velmi účinné je skladování podle druhů a velikostí. Mějte zvlášť rokajly, zvlášť mačkané korálky, zvlášť různé tvary a tak dále…

Velikost ušetří možná nejvíce času a nervů. V krabičce se stovkou korálků stejné barvy a typu se vám bude blbě odhadovat, který korálek je zrovna 4mm velký a který 6mm velký a ještě správně broušený, malé rokajly se snadno pomíchají s většími rokajly a výsledkem je chaos.

Pomůže i značení

Kromě správného třídění byste si měli snáze zaměnitelné věci i popsat. Můžete mít vše perfektně roztříděné, ale pak vás zklame paměť a najednou nevíte, kde co hledat.

Nezapomeňte proto na sáček napsat, jak velké jsou korálky uvnitř či jakou tloušťku má který drátek nebo vlasec. Milimetrové rozdíly okem jen tak snadno nepoznáte a určitě si nebudete vše pamatovat.

Vytvořilo FEO