Nylon, vlasec nebo pruženka? Vlastnosti a výhody návlekových materiálů

Nabídka návlekových materiálů je velmi široká a hlavně začínající tvůrci se mohou rychle ztratit. U korálků je výběr jasný, řídíte se hlavně podle vkusu, ale u návleků záleží co a jakou technikou chcete tvořit. Je k výrobě náramku lepší nylon nebo pruženka? Nepraskne mi vlasec pod vahou minerálních korálků? To jsou některé z otázek, které proběhly hlavou každého, kdo s korálky začíná.

Hlavně návleky z umělých vláken se začátečníkům mohou často plést. Proto jsme připravili malého průvodce a představíme si vlastnosti a použití vlasce, polyesterových šňůr, nylonových nití a pruženky.

Vlasec

Když nevíte, na co navlékat, dejte to na vlasec, mohla by znít poučka jednoho známého televizního kuchaře. Vlasec je jistota. Každý ví, co od něj očekávat. Je i dostatečně pevný a netřepí se a proto je jedním z nejpoužívanějších návlekových materiálů. Zvláště u začátečníků.

Hodí se k navlékání všech typů korálků, podle účelu jen vyberete ideální tloušťku. Na silnější vlasce je lepší navlékat korálky přímo, na užší použijte jehlu. Šperky s vlascem se nejčastěji zakončují kalotou a uzlíkem, kalotou a rokajlem a nebo prostým svázáním konců dohromady.

Vlasec je poměrně pevný materiál, který lehce pruží a má jistou tendenci držet si tvar. Pokud chcete spíše poddajný návlekový materiál sáhněte radši po nylonové niti.

Polyesterová šňůra

Silnější šňůra je vhodná pro navlékání větších a těžších korálků, například dřevěných, broušených nebo minerálních. Šňůrka je měkká a poddajná, není elastická a nepruží, takže se dobře ohýbá a uzluje. Nevýhodou jsou třepivé konce, které ztěžují navlékání korálků. Proti třepení můžete ale bojovat namočením konce šňůrky do lepidla nebo je opálit zapalovačem.

Na rozdíl od většiny návlekových materiálů jsou šnůry z polyesteru k dostání v nekonečné škále barev včetně křiklavých duchových. Hodí se tak pro výrobu výrazných pestrobarevných náramků.

Nylonové nitě

Naopak na malé korálky a rokajly se hodí tenké nylonové nitě. Přestože jsou velmi tenké a jemné, mají nadstandardní pevnost. Skvělé jsou hlavně na výrobu šitých šperků, protože se snadno navlékají na jehly, dobře se utahují, jsou poddajné a vůbec nepruží. Dovolí vám tak prakticky vše, co si zamanete, aniž by se vracely do původního tvaru.

Naopak se nehodí pro navlékání větších a těžkých korálků, ani na korálky s ostrými hranami, které by mohly jemnou nit přeříznout.

V nabídce máme tři typy nylonových nití – Nymo, One-G a Superlon. Vlákno Nymo je spíše měkčí, máme ho ve velikostech B – F. B je tenčí vlákno pro menší korálky, F je nejsilnější typ vlákna vhodný pro kovové či skleněné korálky v náhrdelnících.

One-G a Superlon jsou pevnější nitě k navlékání větších korálků nebo pro kruhový a žebříčkový steh. Doporučujeme ji také u jednoduchého krouceného či peyotového stehu.

Elastická lycra a pruženka

Hledáte na návlek něco pružného? Našli jste. Elastická lycra a pruženka (známá i pod názvem Elastomer) jsou extrémně pružná umělá vlákna, která se dokážou natáhnout až o 100 %.

Výhoda je jasná na první pohled. Náramky na pružném návleku se nemusí složitě zapínat. Nasadit a sundat z ruky jdou jednoduše roztažením. Pokud chcete vyrobit náramek pro děti, je natahovací systém to nejjednodušší a nejpraktičtější, co můžete vyrobit.

Pružné materiály ale mají i své nevýhody. Předně to chce trochu šikovnější ruce a větší trpělivost. Proč? Korálky se na ně navlékají přímo a není to úplně snadné. A až budete potřebovat udělat na pružence uzlík, tak se vám to skoro určitě nepovede napoprvé. Pozor na to, že pruženka se natahuje i v uzlu, takže neustřihávejte hned za uzlíkem.

Jako každý elastický materiál, i lycra a pruženka se časem vytahají, takže oblíbený šperk, který často nosíte, budete časem muset převléci na novou šňůrku.

Vytvořilo FEO