Minerály a jejich vlastnosti II.

Kameny a mystika. Lidé si s drahými kameny vždy spojovali magickou moc. Před tisícem let, i dnes. Dnes už tolik nevěříme, že by kameny ovlivňovaly naše zdraví, ale vliv na psychiku - náladu, zvládání stresu a jiných složitých situací. Tam si ani největší pochybovači nemohou být tak jistí.

V minulém článku jsme se blíže podívali na achát, tygří oko, hematit, akvamarín a citrín a dnes si představíme vlastnosti a sílu dalších 5 kamenů. Všechny jsou velmi oblíbené ve šperkařství a setkáte se s nimi i v naší nabídce minerálních korálků.

Tyrkys

Zatímco u mnoha kamenů si hned nevybavíte barvu a kresbu, tyrkys pro jeho modrozelenou barvu zná snad každý. Jmenuje se podle něj i barva – tyrkysová – což se o mnoha drahých kamenech říct nedá.

Tyrkys je považovaný za léčivý kámen, který nositeli dodává energii. Léčí tělo i duši, přináší štěstí a radost. Pomáhá s duševním klidem a vyrovnaností, zahání chmury a pomáhá při depresích. Pokud máte problém se sebevědomím a vystupováním před druhými, tyrkys umí dodat sebedůvěru, koncentraci a vyrovnanost. Snadněji odhodíte ostýchavost a strach z navazování konverzace a vztahů.

Nejlépe jeho síla působí na lidi ve znamení střelce, blížence, vodnáře nebo ryby.

Růženín

Už z názvu asi uhodnete, jakou barvu má růženín. Je odrůdou křemene a někdy jeho barva přechází od jemně růžové po světle fialovou. Někdy bývá průsvitný až zcela průhledný a často bývá mléčně zakalený. Při dlouhodobém působení slunečního svitu kámen bledne, proto šperky s růženínem neukládejte tam, kde většinu dne svítí slunce.

Je to kámen srdce a lásky. Pomáhá nejen lásce partnerské, ale i lásce k sobě samému. Nošení růženínu podporuje trpělivost, vyrovnanost a pohodu. Díky tomu pomáhá například při nespavosti nebo ke zklidnění při emočně vypjatých situacích.

Růženín je ideálním kamenem třeba pro berany, býky nebo raky.

Ametyst

Ametyst možná nemá tu nejatraktivnější barvu a kresbu, ale je považován za jeden z nejspirituálnějších kamenů vůbec. Je to silně ochranný kámen, který dobře působí na stres. Zlepšuje soustředění, zvyšuje vnitřní klid a vyrovnanost. Těchto vlastností můžete využít v práci, při učení nebo při přípravě na jakýkoli těžký úkol.

Pomáhá také při zbavování se závislostí, třeba na alkoholu, protože pomáhá vyrovnat se s vnitřním neklidem.

Vlastnosti nejvíce pocítí lidé narození ve znamení berana, panny, vodnáře nebo střelce.

Karneol

Nemá nic společného s karfiolem. Je to oranžový až červený kámen velmi jasné barvy, který vypadá jako by měl v sobě plameny. Je to silný kámen, který nositele nabíjí pozitivní energií. Podporuje vitalitu, motivuje ke zvládnutí těžkých úkolů, podporuje tvořivost a odvahu.

Pokud máte problémy se sebevědomím, jste apatičtí a cítíte, že vám život protéká mezi prsty, pomůže vám karneol se znovunabytím životní energie. Potlačuje negativní nálady a nahrazuje je láskou k životu.

Hodí se pro znamení raka, lva, panny nebo kozoroha.

Jaspis

S jaspisy je podobný problém jako s acháty. Je jich skoro nekonečné množství. Červené, zelené, hnědé, žluté, tečkované… Proto se nedá o jaspisu mluvit jako o jednom kameni. Červená varianta kamene patří k elementu ohně a zelený jaspis zase k zemi.

Pokud má být jaspis materiálem pro váš příští šperk, věnujte proto pozornost tomu, jakou barevnou variantu kamene zvolíte. Od toho se totiž odvíjí i vlastnosti kamene. I v naší nabídce najdete doslova desítky jaspisových korálků mnoha barev.

Pro jaspisy si někdy v budoucnu vyhradíme celý článek.

Vytvořilo FEO