Jehly na korálky. Jak se liší od běžných jehel?

Šití šperků z korálků vyžaduje vlastní speciální jehly, jehly na běžné šití nejsou vhodné. Jaká jsou specifika šití z korálků a jaká existuje nabídka jehel si ukážeme v tomto textu.

Přestože je hledání jehly v kupce sena symbolem pro hledání něčeho malého a neviditelného, je běžná jehla na šití pro korálkování příliš velká a tlustá. No vážně. Největším rozdílem šicích a korálkových jehel je právě jejich velikost.

Jehly na korálky jsou sice o něco delší než ty běžné, ale jsou výrazně tenčí a mají ještě užší ouško. S úzkým ouškem si užijete mnoho „legrace“, protože trefit se do něj nití není vůbec snadné. Nepomůže vám ani běžný navlékač, ani ten ouškem úzkých jehel neprojde, naopak hrozí jejich zničení.

Drobná velikost nepřináší jen problémy, ale i výhody. S drobnou jehlou můžete navlékat a šít i ty nejmenší rokajly a další malinkaté korálky. Tloušťka jehel se pohybuje kolem 0,5 mm a podobně i velikost očka.

Někteří výrobci korálků vyrábí i jehly přímo určené k navlékání jejich korálků. Příkladem může být široká nabídka jehel TOHO.

Druhým typem jsou roztahovací jehly, kterým se také říká big eye jehly. Už z jejich názvu je patrné, že potěší všechny, kterým se nedaří provlékat niť drobnými očky.

Big eye jehly na korálky nepřipomínají svým tvarem klasickou jehlu. Jsou to spíše dvě úzké lamely spojené na obou koncích. Očko u tohoto typu jehel tím pádem zabírá i 90 % jejich velikosti.

Když prsty zatlačíte současně na oba konce, očko se roztáhne a navlečení nitě je úplná hračka. Když tlačit přestanete, lamely se stáhnou zpět a niť pevně chytí. Nemusíte se bát, že by z velkého oka niť vypadávala.

Do roztahovacích jehel snadno trefíte i lehce silnější návlekové materiály, ale mají i nevýhody. Nehodí se například pro stehy, které vyžadují více průchodů korálkem.

Velikost jehel bývá označována číslem a nejčastější velikosti jsou 10 – 12. Menší číslo znamená tlustší jehlu. Druhou možností, kterou upřednostňujeme i my je přímo vypsání klíčových rozměrů v mm. U všech jehel na našem e-shopu najdete jejich šířku a velikost očka v mm.

 

Vytvořilo FEO