Jaké kleště potřebujete ke korálkování?

Kleště jsou něco jako vaše prodloužené ruce a prsty. Pomáhají držet korálky, dělat očka nebo ohýbat a štípat drátky. Ani začátečníci se neobejdou bez dvou až tří druhů kleští a až se ponoříte do tvorby korálků naplno, pořídíte si ještě další.

Proto si uděláme takový stručný přehled základních i speciálních druhů kleští.

Svatá trojice aneb bez těchto kleští to nepůjde

Tři druhy kleští potřebujete hned na začátku. Jsou to kleště štípací, ploché a ketlovací. Většina technik nebo vůbec manipulování s korálky a drátky.

Štípací kleště využijete ke štípání drátků. Na štípačkách nešetřete a vyberte nějaké s pogumovanou ergonomickou rukojetí, na uštípnutí drátku vám bude stačit méně síly. Ale pozor, jemné štípačky z korálkových obchodů jsou stavěné spíše na měděné drátky a silné dráty je časem otupí. Dělení ocelových drátků a podobnou tvrdší práci radši svěřte klasickým štípačkám z hobby marketu.

Ploché kleště se vám budou hodit k přidržování drátků a různých komponentů a zamačkávání rokajlů. Používejte spíše kleště s hladkými čelistmi bez zoubků. Zoubky a drážky sice sice zajistí pevnější úchop, ale mohou na komponentech a korálcích nechávat stopy a nevzhledné rýhy.

Ketlovací kleště budete potřebovat vždy, když musíte na drátku udělat očko. A to je v korálkování často. Poznáte je podle kulatých čelistí.

Speciální kleště pro fajnšmekry

Se třemi základními druhy kleští zvládnete téměř všechny korálkovací techniky, časem ale začnete hledat způsoby, jak vytvářet šperky lépe a rychleji. A právě k tomu si pořídíte speciální kleště. V nabídce jich máme hned několik.

Kroužkovací kleště jsou na první pohled hybridem mezi ketlovacími a plochými kleštěmi. Mají kulaté zužující se hroty, ale s plochými čelistmi. Hodí se při výrobě náušnicových komponentů a afroháčků.

Při výrobě složitějších šperků přijdou vhod zahnuté kleště. Občas totiž potřebujete přidržet nebo ukončit drátek na takovém místě, kam se s klasickými rovnými kleštěmi nedostanete. Kleště se zahnutými hroty vám dovolí výrobu i netradičně tvarovaných šperků.

Pamatujete, jak jsme doporučovali pracovat s plochými kleštěmi bez vroubků? Zoubky totiž nechávají na drátcích nebo korálcích škrábance a oděrky. Některé materiály jsou ale tak náchylné na poškození, že na nich stopu zanechají i hladké kleště. Například měkké hliníkové drátky, lesklé korálky nebo stříbrné komponenty. Na takové použijte speciální kleště s plastovými čelistmi.

Vytvořilo FEO