Jaké jsou druhy šperkařské oceli a co znamená ocel 316?

Ocel je jeden z nejpoužívanějších materiálů pro výrobu šperků. I v naší nabídce můžete vybírat z desítek náramků, řetízků, prstenů a dalších šperků z oceli.

Když se do nabídky ocelových šperků ponoříte, asi si všimnete častého označení 316L. Co tato značka znamená a proč je důležitá?

Na rozdíl třeba od zlata nebo stříbra se u oceli nejedná o označení puncovní. Ocel není drahý kov a žádné puncovní značky se pro něj nevydávají. 316L je výrobně-obchodní označení, které v sobě skrývá informaci o složení a vlastnostech.

Ocel 316L je jedním z druhů chirurgické oceli. Obsahuje chrom, nikl a molybden a tyto příměsi zaručují vyšší lesk, dobrou pevnost a odolnost vůči korozi i teplu.

Chirurgická ocel je hypoalergenní, tedy nevyvolává žádnou alergickou reakci. Někteří lidé s citlivostí na kovy nemohou nosit zlaté a stříbrné šperky. Kůže zrudne, svědí, nošení není příjemné. Chirurgická ocel je jedinou šancí jak si nějaký krásný šperk dopřát.

Navíc se chlubí skvělou kombinací nízké váhy a velké odolnosti vůči oděrkám a poškrábání. Těžko si pro šperk představit lepší dvojici vlastností. Zejména prstýnky dostanou při nošení hodně zabrat. Kvalitní ocel je ale téměř nemožné poškrábat. I po letech vypadá prstýnek jako nový.

Zatímco některé materiály časem ztrácí lesk a barvu, například zešednou nebo ztmavnou, u oceli máte jistotu stálobarevnosti.

Nerezová a chirurgická ocel. Která je která?

Určitě jste se setkali s označeními nerezová a chirurgická ocel. Ve šperkařství je ale lepší sledovat nejen toto označení, ale i číselné označení. Mnoho prodejců nabízí šperky z chirurgické oceli, je to takové moderní slovíčko. Ale ne vždy je jasné, co se u kterého prodejce za chirurgickou ocelí schovává.

Pokud vidíte šperk z oceli 316, tak můžete mít jistotu, že jde o ocel prvotřídní kvality a stejného složení jako ocel používaná k výrobě lékařských nástrojů. Některé kousky pak nesou označení 316Lti, což značí slitinu s příměsí titanu.

Klasická nerezová ocel se zase skrývá pod označením 304. I s tou se ve šperkařství setkáte. Jedná se o jiný druh ušlechtilé oceli, také s prvotřídní kvalitou a odolností, jen se od 316 lehce liší svým složením. Okem jsou však nerozeznatelné.

Jedinci alergičtí na nikl by si měli dát pozor na ocel 303. Označuje slitinu, kde má právě nikl větší zastoupení. Ostatní se nemusí této ocele bát, opět se jedná o kov skvělé kvality a vlastností a šperky z této ocele jsou odolné a krásné.

Vytvořilo FEO