Jak na výrobu náramku z paměťového drátu

Náramky z paměťového drátu patří mezi to nejjednodušší, co můžete z korálků vytvořit. Zároveň jsou ale tyto náramky elegantní a krásné a příjemné na nošení. I proto jsou tak oblíbené.

Pokud s korálky začínáte a chcete si vyrobit něco jednoduchého, co má i začátečník hotové za pár desítek minut, ale zároveň už něco, co opravdu můžete nosit, je náramek z paměťového drátu jasná volba.

Paměťový drát svůj název dostal podle toho, že drží (pamatuje si) svůj tvar. Nejde ho natáhnout nebo zmenšit. Proto si dejte pozor už při výběru materiálu. Na štíhlé zápěstí padne drát s průměrem kolem 50 - 60 mm, na silnější ruku volte větší průměry cca 70 – 90 mm. Pokud se vám práce s paměťovým drátem zalíbí, vyrábí se i dráty s užším průměrem (20 – 30 mm) na prstýnky nebo naopak větší na krk.

Pokud chcete jen drobný jednoduchý šperk, postačí jeden kroužek drátu. Kdo má radši větší a složitější náramky, uštípne drát tak, aby měl více otoček. Ideálně zhruba 5, ale záleží na vás.

Když říkáme složitější, myslíme výslednou podobu šperku, výroba je u náramku z jedné i více otoček stále stejná.

Postup

Výroba je jednoduchá. Pokud nebudete vymýšlet nějaké netradiční experimenty, má vlastně jen tři kroky.

  1. Odštípněte z paměťového drátu kroužek (počet otoček je na vás). Na jednom konci udělejte ketlovacími kleštěmi očko.
  2. Na druhý, volný konec drátu začněte navlékat korálky. Drobné korálky doporučujeme vůbec nebrat do ruky, ale spíše je nabírat koncem drátu přímo z podložky.
  3. Když máte náramek navlečený, odštípněte drátek 1 - 2 cm nad posledním korálkem a opět udělejte ketlovacími kleštěmi očko.

Jaké korálky použít?

Dobře vypadají prakticky všechny korálky. Kvůli váze je dobré použít drobné rokajly. Těch by mělo být na náramku nejvíce, jinak bude vyrobený šperk příliš těžký. U drobných korálků ale zkontrolujte, zda jimi půjde paměťový drát provléct.

Jen s rokajly by byl ale náramek trochu nudný, proto je dobré proložit je většími broušenými nebo minerálními korálky, které dodají šperku jedinečnost a styl. Velmi dobře vypadají různé zlomky a nepravidelně tvarované korálky.

Velké a těžké skleněné nebo minerální korálky udělají náramek příliš mohutný a je méně pohodlné ho nosit. Proto s nimi šetřete. Příliš těžký náramek se vám může při prudkém pohybu i svléct ze zápěstí.

Další tipy

Očka dělejte směrem ven od ruky a tak, aby nebyla příliš natočená na jednu stranu drátku. Mohly by vás pak tlačit.

U náramků s více otočkami nejlépe vypadá, když je na každé otočce jeden druh korálků nebo korálky s podobnou barvou a stylem.

 

Vytvořilo FEO