Jak na posuvný uzel?

Zakončovat řemínky lze mnoha způsoby. I my máme celou kategorii koncovek, klapek, pružinek a dalších chytrých pomocníků, které na šňůrku snadno zalepíte či zamáčknete. Zakončit šňůrku ale lze i bez speciálních komponentů, stačí uzlík. A jeden šikovný si nyní představíme.

Tento uzlík má mnoho jmen – klouzavý uzel, posunovací uzel, posuvný uzel – všechny názvy vystihují jeho největší výhodu. Drží, ale přitom ho můžete po šňůrce posunovat a tedy upravovat její délku podle potřeby.

Posuvné uzlíky jsou oblíbenou alternativou zapínání pro všechny, kteří trpí alergií na kovy nebo jednoduše pro ty, kteří se nechtějí zabývat ukončováním šňůrek a řemínků pomocí speciálních komponentů.

Ukončení uzlíkem se hodí hlavně při ukončování náhrdelníků a náramků. U nich vám totiž záleží, jakou nastavíte délku, případně přijde vhod, že si ji během nošení můžete kdykoli upravit. Účinnější je na lehké náramky a náhrdelníky. U těžkých hrozí, že váha kamínků a korálků bude větší, než dokáží posunovací uzlíky udržet.

Jak klouzavý uzel vytvořit?

  1. Vezměte dva konce šňůrek a spodní konec přeložte přes horní.
  2. Přetáhněte konec až dolů, aby vám vzniklo očko
  3. Konec protáhněte zpět horním očkem
     
  4. Stejný postup opakujte i s druhou šňůrkou, kde zrcadlově stejně vytvoříte další uzlík

Výsledkem je spojení dvou konců šňůrky dvěma klouzavými uzly, které jdou posunovat a tím měnit délku náramku či náhrdelníku. Při zatáhnutí za konečky náramek či náhrdelník zmenšíte. Roztažením uzlíků jej uvolníte.

Na stejném principu fungují posuvné uzly, kde kolem sebe obmotáte šňůrky víckrát. Opět vezmete jeden z konců, dvakrát či víckrát obmotáte druhou šňůrku, provlečete vytvořeným očkem a je to.

Vytvořilo FEO