Fotonávod: Peyote závěs na přívěsek

Ve třetím fotonávodu si vyrobíme závěs, kterým elegantně spojíme řetízek se šperkem. Využijeme k němu oblíbený peyote steh. Je jednoduchý, takže ho zvládnou i méně zkušení tvůrci, navíc je pevný a velmi dobře vypadá.

Náročnost: Středně pokročilý (3/5)

Co budete potřebovat:

Stehu, který si v následujícím návodu ukážeme, se říká peyote steh. Patří mezi nejuniverzálnější stehy a tím pádem je i jedním ze stehů nejpoužívanějších. Lze využít jak k vytvoření závěsu pro nějaký zajímavý kámen nebo přívěsek, tak k vytvoření jednoduchého náramku nebo prstýnku.

Níže popsaný návod bude pro variantu peyote stehu se sudým počtem korálků.

 

1. Ustříhneme si cca 1 m nitě a navlékneme 8 miyuki korálků. 

Pro jistotu si ověříme, jestli vybraný počet korálků přibližně odpovídá průměru průtahu kamene. To proto, abychom věděli, jak široký závěs máme ušít. Jak je vidět, 8 korálků bude naprosto dostačující.

2. Korálky tedy navlékneme na nit. Posledním korálkem provlékneme nit ještě jednou. Bude nám vytvářet “brzdu”, aby nám první řada korálků nesjížděla z nitě.

3. Nyní budeme vytvářet 2. řadu. Vždy, když navlékneme 1 korálek, tak jeden z předchozí řady (nyní z 1. řady) vynecháme a nit provlékneme až tím dalším. Během navlékání utahujeme, aby korálky seděly hezky vedle sebe.

4. Na jehlu navlékneme 1 korálek, přeskočíme jeden korálek z 1. řady a jehlu protáhneme až dalším korálkem (označen červenou šipkou) a utáhneme.

5. Opět si navlékneme 1 korálek, přeskočíme jeden korálek z první řady a jehlu protáhneme až dalším korálkem.

6. V posledním kroku si navlékneme 1 korálek, přeskočíme opět jeden korálek z první řady a jehlu protáhneme posledním korálkem. Pořádně vše utáhneme.

Máme nyní dokončeny 2 řady. Další budeme vytvářet úplně stejným způsobem.

7. Navlékneme 1 korálek a protáhneme 1. korálekem z 2. řady a utáhneme.

8. Takto střídavě navlékáme po jednom korálku a provlékáme. Vytváří se nám něco jako “zuby”.

Nyní máme dokončeny 3 řady korálků.

9. Takto vše opakujeme do té doby, než máme základ závěsu dostatečně dlouhý. Je třeba, aby základ obepínal celý okraj průtahu kamene. Necháme ještě prostor navíc, abychom mohli závěsem protáhnout i šňůru/řetízek.

10. Pokud je závěs dostatečně dlouhý, budeme základ sešívat dohromady. Před sešitím je třeba zkontrolovat, aby oba konce základu do sebe zapadaly, jako zuby v zipu.

11. Jehlu budeme střídavě provlékat korálky, tak, aby do sebe korálky z protějších konců zapadaly. Korálky, které budeme sešívat, jsou vyznačeny červeně.

12. Oba konce nitě k sobě svážeme a pro jistotu ještě navíc prošijeme a svážeme ze strany. Zbytky nitě ustříhneme.

13. Nyní máme závěs s přívěskem hotov a můžeme jen navléknout šňůrku nebo řetízek.

Jak se vám líbí?

Vytvořilo FEO