Plastové korálky - historie a současnost

Korálky

Plastové korálky

jsou lehké, barevné, finančně dostupné a "opět" oblíbené. Najdete rozličné tvary i velikosti těchto umělohmotných korálků v našem obchodě a e-shopu.

Plastové korálky jsou nejmladšími korálky v etapě korálkování. S "umělou hmotou" nebo "plastem" (v odborné literatuře plast = polymer), se poprvé setkáváme v podobě celuloidu, který byl vyrobený z přírodních látek roku 1856. O něco později (rok 1907) se vyrábí čistě syntetický bakelit. Rozvoj výroby plastů nastal po roce 1924, kdy lidé přišli na to, jak vytvořit umělou hmotu z ropy pomocí chemických reakcí - polymerací nebo polykondenzací. Dalšími významnými kroky v "době plastové" byla výroba PVC (polyvinylchlorid - vznik na počátku 20. století), nylonu (polyamidy - vznik v roce 1935) a kevlaru (aromatické polyamidy - vznik roku 1965).

Na rozšíření plastových korálků se nejvíce podílely 70. léta. Mnozí z vás si jistě vzpomenou na velice oblíbené "céčka", z kterých si nejen děti dělaly "řetězy", náramky, náhrdelníky i sbírky. Plastové korálky se díky své lehké hmotnosti (výhoda u velkých korálků) vracejí na korálkový trh. Dalším z faktorů a výhod je průmyslová výroba specifických barev, kterými jsou například vícebarevné tyče nebo neónové korálky, nízká cena a kolikrát i kvalitní imitace skleněných korálků. Nevýhoda umělohmotných korálků je v jejich životnosti, která je oproti skleněným korálkům podstatně kratší. Bohužel je omezený i výběr povrchových úprav a lesk. Poslední "hříčkou" korálků z umělé hmoty je to, že jsou řazeny mezi druhořadé zboží.