Keramické korálky - historie a současnost

Korálky

Keramické korálky

úplně nenahradí skleněné korálky, ale díky porcelánu a glazuře, mohou vypadat podobně. A právě díky té podobnosti patří rovněž mezi oblíbené korálky, jež jsou vyrobeny z "přírodně-umělého" materiálu.

Porcelánové (keramické) korálky jsou stejně jako dřevěné korálky jedny z nejdéle používaných korálků v lidské historii. Keramika (na bázi přírodních surovin) je vůbec první umělý materiál, vyrobený záměrně, který má vynikající fyzikální i mechanické vlastnosti (odolnost proti chladu i teplu, tvrdost, nepropustnost vody....).

Historické prameny uvádějí, že prvními výrobky z keramiky (hlíny) byly košíky nebo měchy, které byly pouze vysušené. Vypalování hlíny - tedy skutečná tvorba keramiky - přišla o něco později. Nejstarší keramické předměty (nádoby) byly nalezeny v jižní Číně a jejich doba vzniku se odhaduje okolo 10.000 let př. n. l. Tyto nádoby mají červenou až hnědou barvu, jsou tvarovány ručně a předpokládaná vypalovací teplota je 700 - 960oC. Není tedy vyloučeno, že keramické korálky mohly vzniknout už tehdy.

Fajáns - je název pórovité keramiky s nažloutlým nebo jemným bělavým střepem, jež byl glazurován (lakován) bílou olovnato-cíničitou glazurou. Název fajáns je odvozen od italského města Faenzy, které představovalo centrum keramické výroby ve středověké Itálii. Fajánsové korálky a další výrobky se vypalují o teplotách 950 - 1100 oC. Nutno dodat, že fajánsové korálky byly prvními, které se začaly vyrábět sériově a také to, že fajáns je mnohými historiky považován za předchůdce skla.

Měna / currency:
Now acceptingPayPal Logo