Korálky

Korálky

Korálky a o korálcích

Korálky nejen pro zdobení vlastního těla, ale i k výrobě originálních šperků, předmětů (figurek) vybírejte z široké nabídky našeho e-shopu.

Korálky - stručná historie

O korálcích a historii korálků by se dalo napsat spoustu stránek, dokonce i knížek. Už od pravěku každý člověk rád zdobil své tělo. Místo korálků (které dnes všichni známe) se používaly veškeré předměty s dírkou například z rohů, drápů a zvířecích zubů, mušliček, různých dřívek a kůrek, dokonce i ze skořápek, semínek nebo z mořských hub.

Předpokládá se, že první korálky byly vyrobeny Kelty (4500 let př. n. l.), jiné prameny hovoří o Indech, kteří začali vyrábět korálky ještě dříve - a to před 4600 lety. Archeologové našli korálky, předměty sloužící k jejich výrobě a dokonce i zbytky pecí, právě v Indii, ve městě Harrapa. Korálky byly vyráběny z mastku - (v biologii je označován stupnicí 1, jako nejměkčí nerost), do kterého byla vyvrtána dírka, poté byl přeleštěn a následně vypálen za vysoké teploty, aby se udržela struktura. K provrtávání tvrdších korálků z achátu nebo jaspisu, bylo použito měděných vrtáků. V Harrapě byly oblíbené malé kamenné korálky, do kterých bylo těžké provrtat dírky, neboť kámen i vrták měli stejnou tvrdost. Díky umu a vynalézavosti řemeslníků vznikl vrták z velmi tvrdé hmoty, jejíž složení se vědcům doposud nepodařilo určit (tyto vrtáky byly nalezeny pouze v povodí Indu). Vrtáky umožňovali řemeslníkům vyrábět nádherné karneolové korálky, které byly velmi ceněné dokonce až v Mezopotánii a střední Asii.

Korálky v Evropě

Dalším hlavním výrobcem korálků se stala Evropa. Nejvýznaměji se na výrobě korálků podílely Benátky v Itálii. Benátky jsou považovány za "Matku korálků". Skleněné korálky se v Benátkách vyrábí od roku 1000 n.l. a v roce 1224 je založen cech výrobců benátského skla. Okolo roku 1291 byla velká část benátského sklářského průmyslu přestěhována na ostrov Murano (severně od Benátek), protože se rada města obávala nehody sklářských pecí, jež by mohla zničit město. Benátky měli monopol na korálkový průmysl po téměř 600 let. Aby svůj hlavní exportní artikl ochránili, přijali opatření, že v momentě, kdy jakýkoliv zkušený sklář nebo sklářský dělník emigruje do jiné země, uvězní jeho nejbližší příbuzné a pokud i přesto se nebude chtít vrátit, bude vyslán posel, který dotyčného skláře zabije.

Korálky u nás

U nás, tedy na českém území byly nalezeny korálky ze 4. století př. n. l., které byly vyrobeny, (již zmíněnými) Kelty. O dost později - 9. století n. l. - začali s výrobou skleněných korálků Velkomoravští řemeslníci. Oficiální výroba korálků v Čechách začala na konci 12. století, kdy se zakládaly a budovaly sklárny a sklářské hutě. Nejčastěji bychom hutě našli v horských oblastech - Šumava, Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Krušné hory ale i na Moravě. Díky šikovným brusičům granátů a sklářům se v některých oblastech dodnes vyrábějí skleněné korálky a kamínky - příkladem je taková centrála v Jablonci nad Nisou.

Korálky v Americe

Nejranějším záznemem o korálcích v Americe je zápisek z Columbova lodního deníku - 12. říjen 1492. Kryštof Columbus zde uvedl, že domorodci ze San Salvadoru byli obdarováni skleněnými korálky. Dalším "dovozcem" korálků byl Španělský průzkumník Hernando Cortez, který přistál na pobřeží Mexika na jaře roku 1519. První výroba skleněných korálků v Americe je zahájena až o 130 let po jejím objevení, tedy v roce 1622, a to po založení a postavení sklárny poblíž Jamestownu ve Virginii. Bohužel tato sklárna byla po necelém roku zničena indiány a korálky z této dílny jsou velikou vzácností. Spíš než výrobou korálků, se v Americe zabývali obchodem s korálky.

 

Korálky - Funkce a účel

 

Korálky jako platidlo:

Jak už je uvedeno výše, poměrně dlouho byly korálky používány jako platidlo v Americe. Nejčastěji se obchodovalo s indiány. Španělé cestovali z Florida Keys do Kalifornie, Rusové došli (roku 1741) k pobřeží Aljašky a odtud na západní pobřeží Severní Ameriky, Alexandr Mackenzie, jež byl obchodníkem Severozápadní Společnosti, dorazil k Tichému oceánu přes Kanadu (1793) a stejně i David Thompson nebo expedice Lewise a Clarka a mnoho dalších, s sebou neslo korálky jako platidlo a měnu, nebo jako dar pro americké indiány. Cena korálků byla stanovena podle poptávky a podle vzdálenosti od pobřeží. Například Hudson's Bay Company (jedna z nejstarších společností) vyměňovala korálky za bobří kůže - stanovili jakost i její hodnotu - 6 Hudson's Bay korálků za jednu bobří kůži, nebo tři světle modré Padre korále, anebo dva modré a průsvitné korále větší velikosti. V archivev Hudson's Bay Company těžko najdete informace, které se týkají historie obchodu s korálky, typů korálků, faktur nebo zdrojů nabídek i přesto, že společnost obchodovala v Americe více než 300 let. Dnes Společnost nabízí pouze drobné korálky - rokajl, a to ve 12 barvách. V Evropě se korálky používali do dob renesance (12. - 14. stol. n. l.), než se šperky začaly nosit pouze jako ozdoby.

 

Korálky jako náboženský artikl: 

Šperk z korálků sloužil spíše jako talisman, amulet nebo znak postavení. Často byl symbolem hodnosti, moci a síly (náčelníci kmenů, šamani...) nebo určitého náboženství. Některé "šperky" se používali při magii nebo sloužili pro odstrašení zlých duchů, jiné zas měli přinést hojnost a dostatek potravy. Některé byly vyráběny pro úctívání bohů - poměrně známé jsou korálky na šňůrce v Číně a u Tibetských mnichů, jež byly používány při dlouhých meditacích. Jiné se používali při pohřbech, aby mrtví měli klidný spánek nebo posmrtný život. Zkrátka můžeme říct, že šperky vyrobené z různých korálků, byly tvořeny "pro Štěstí", ať už šlo o dar, o symbol moci a postavení v kmenu, nebo ochranu před zlými silami a černou magií.

 

Korálky jsou vyráběny z různých materiálů

1) Skleněné korálky: je jedním z nejčastějších materiálů z něhož se korálky a perličky zhotovují. Korálky skleněné jsou ručně vinuté, tažené, foukanéa tavené  z mnoho částí dohromady.
Skleněná hmota je pak také různě barvena a zdobena broušením, leptáním, rytím, zlacením či další ruční malbou.

2) Dřevěné korálky: výhodou těchto korálků je jejich lehkost a měkkost. Korálky jsou soustruženy, řezány a lakovány. Korálky díky své barevnosti a také díky svým tvarům podněcují fantazii. Korálky jsou dále také ručně malovány a dále upravovány. Určitě znáte bambusové korálky nebo korálky z kokosových skořápek.  A při troše zručnosti si je můžete vyrobit i Vy sami.

3) Keramické korálky: ano, k výrobě korálků je používána i hlína. Dnes to jsou korálky z pálené hlíny bez glazury nebo s ní. Tyto korálky jsou do naší země dováženy z Řecka či z Peru. Bohužel jsou dost těžké  a poměrně křehké a citlivé na nárazy. Výhodou jsou ale větší průměry otvorů - proto se dají navlékat na kožené řemínky.

4) Kovové korálky: jsou zhotovovány z různých kovových plíšků a různých slitin, nejčastěji však  z mědi nebo mosazi. Vyrábějí se lisováním či ražením.  Korálky jsou dále galvanizovány na různé povrchové úpravy - postříbření, pozlacení .... Povrch kovových korálků bývá ale velmi citlivý na parfémy, mýdla a pot - postupem času povrch oxiduje a zmatní.

5) Korálky z umělé hmoty: dnes jsou v módě i korálky z umělé hmoty. Jejich rozmanitost tkví v různobarevnosti a také v široké škále různých tvarů. Předností bývá také jejich cenová dostupnost i přesto, že šperk vyrobený z takových korálků vydrží pouze jednu sezónu.

 

Korálky - Materiály na navlékání

Podle velikosti otvoru v korálku a také podle stylu a charakteru, který má hotový výrobek mít, se vybírají rozličné navlékací materiály.

1) Perlové hedvábí - je to nejkrásnější a nejúčelnější materiál, na jaký lze korálky s malými otvory navléci. Existuje v mnoha tloušťkách a barvách, na počátku nitě je tenký drátek.

2) Nylonové nitě - k dostání v různých tloušťkách. Jsou levné, ale obtížně se na nich vážou pevné uzle. Nejlépe je na konci ukončit smyčkou a zamáčknout rokajlem.

3) Bavlněné pružné nitě - ty lze použít zejména u dřevěných korálků. Skleněné mívají ostré hrany, o které by se mohla nit přetrhnout.  

4) Guma - je k dostání v mnoha tloušťkách a barvách. Výhodou je, že náhrdelníky či jiné výrobky můžete zakončit pouze uzlem, který schováte pod korálek.

5) Ocelový drát s povrchovou vrstvou z umělé hmoty - skvěle se hodí k navlékání těžkých korálů ze skla nebo drahých kamenů.

6) Kožený řemínek - k dostání je v různých tloušťkách, barvách a kvalitách. Při nákupu korálků musíte dbát na to, aby jejich otvory byly dostatečně velké.

7) Kroužky na krk - nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vyrobit ozdobu krku.  Často jen stačí navléknout jediný korálek na drát, po stranách korálku použít zamačkávací rokajl (aby korálek byl pevně umístěn na jednom místě). Kroužky jsou vyráběny z pevného nebo pružného drátu.

8) Řetízek - v pravém slova smyslu řetízek nepatří mezi navlékací materiály jako takové.  Pomocí nýtovacích drátků či jehel a spojovacích kroužků se dá řetízek napojovat mezi korálky ( na ketlovacích jehlách, nýtech).

9) Ketlovací jehly,ketlovací nýty - ketlovací jehly a nýty jsou vyrobeny z měkkých kovů, dále jsou galvanizovány  a tím nám jejich povrch připomíná zlato, stříbro, staroměď či starozlato. Drátky mají tloušťku 0,6 nebo 0,7 mm. Používají se při tzv. ketlování. Korálek se navleče na jehlu či nýt a vytvoří se očko, do kterého se zachytí další ketlovací jehla či nýt .... a tak pořád dokola.

Různé materiály k navlékání vyžadují také rozmanitá zakončení. 

 

Korálky můžete vybírat především zde:

Většina korálků se nachází v těchto sekcích:

 

Zvolte podkategorii:

Měna / currency:
Now acceptingPayPal Logo